Nowe macierzez IBM zwiększą wydajność aplikacji „cognitive computing”

IBM wprowadza do oferty nowe modele pamięci masowych bazujące na układach NAND/flash, zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu aplikacji wykorzystujących technologię tzw. poznawczego przetwarzania danych (cognitive computing).

Nowe macierze FlashSystem wykorzystują firmową technologię FlashCore i mają architekturę, dzięki której użytkownik może w łatwy sposób zwiększać ich pojemność.

IBM definiuje technologię poznawczego przetwarzania informacji jako specyficzną metodę analizowania danych w czasie rzeczywistym, która pozwala natychmiast i w pełni automatycznie podejmować ważne decyzje. W przypadku operatora sieci bezprzewodowej może to być np. analizowanie w trybie on-line jakości prowadzonej rozmowy, co w konsekwencji pozwala uruchomić natychmiast mechanizmy pozwalające poprawić jej jakość zanim dobiegła ona końca.

Zobacz również:

Aby aplikacja przetwarzające dane w trybie poznawczym mogła efektywnie pracować, musi mieć do dyspozycji pamięci masowe zdolne bardzo szybko zapisywać i odczytywać dane. Nowe pamięci FlashCore – w połączeniu z zarządzającym nim oprogramowaniem Spectrum Accelerate – oferują takie możliwości. Pamięci nie zawierają dysków SSD ale karty zawierające szybko pracujące układy scalone typu NAND/flash.

IBM oferuje dwa modele pamięci: FlashSystem A9000 i FlashSystem A9000R. Różnią się one tym, że pamięć FlashSystem A9000R ma taką konstrukcję, że można ją od razu instalować w szafie (stąd litera R od słowa Rack). Oba systemy wspierają technologie deduplikowania oraz kompresji danych. Obsługują też mechanizm Hyper-Scale Mobility, który pozwala szybko przenosić dane z jednej macierzy do drugiej bez spowalniania ich pracy.

Oba systemy są już dostępne na rynku. Ich cena została tak skalkulowana, aby koszt przechowywania na nich jednego gigabajta danych nie przekraczał 1,5 USD.


TOP 200