Nowe macierze Fujitsu szyfrują dane

Fujitsu Computer wprowadza do swojej oferty dwie macierze dyskowe o pojemności ponad 1 PB, które wspierają firmową technologię szyfrowania danych.

Są to urządzenia o nazwach Eternus8000 (patrz zdjęcie) i Eternus4000, które zastąpią produkowane obecnie macierze Eternus6000 i Eternus3000. Macierz Eternus8000 (wspierająca pojemność 1,38 PB) pracuje dwa razy szybciej niż Eternus6000, a macierz Eternus4000 pracuje o 50% szybciej niż Eternus3000.

Obie macierze oferują opcję, która pozwala szyfrować dane przed zapisaniem (przy użyciu 128-bitowego klucza AES). Klucz, który jest przechowywany na dysku, jest też szyfrowany.

Zobacz również:

Użytkownicy podchodzą do koncepcji szyfrowania danych z rezerwą, mając wątpliwości dotyczące dwóch kwestii.

Po pierwsze, nie wiadomo w jakim stopniu operacja szyfrowania danych wpływa na wydajność macierzy. Po drugie (i to jest nawet ważniejsze) użytkownicy pytają się, czy w przypadku awarii macierzy nie może dojść do sytuacji, że zaszyfrowane i zapisane na niej dane zostaną bezpowrotnie stracone.

Specjaliści z Fujitsu twierdzą, że rozwiązali te kwestie. Zaszyfrowany klucz jest przechowywany na dysku w czterech miejscach. Jeśli jedno z miejsc ulega awarii, klucz jest przenoszony do kolejnego miejsca, a fakt ten jest odnotowywany w dzienniku zdarzeń.

Fujitsu wprowadził do macierzy kilka nowych opcji. Są to takie rozwiązania, jak: "remote advanced copy" (pozwala użytkownikowi replikować dane między różnymi systemami Eternus), wsparcie dla protokołu iSCSI (dzięki któremu macierze mogą wymieniać dane z serwerami przez połączenia IP) i technologia MAID (Massive Array of Inactive Disk), która pozwala ograniczyć emisję ciepła i zmniejszyć pobór prądu, wyłączając dyski wtedy, gdy nie są używane.

Macierze są już dostępne w cenie od 24 500 USD.