Nowe komputery z Palm OS

Palm OS jest obecnie najpopularniejszym, obok Windows Pocket PC, systemem operacyjnym kieszonkowych komputerów. Po targach Cebit rodzina palmtopów z systemem Palm OS poszerzy się o jednego Visora i dwa Palmy.

Palm OS jest obecnie najpopularniejszym, obok Windows Pocket PC, systemem operacyjnym kieszonkowych komputerów. Po targach Cebit rodzina palmtopów z systemem Palm OS poszerzy się o jednego Visora i dwa Palmy.

Palm OS pojawił się jako system operacyjny Palmów, jednak szybko trafił do produktów innych firm - między innymi Handspring Visor, Sony CLIE i TRG Pro. Palm tymczasem nieco zaniedbał swoją linię produktów. Dopiero niedawno pojawiły się nowe model m105, jest on dostępne w ofercie firmy Scientific. Produkt skierowany jest do osób ceniących czas i wygodę, a przy tym lubiących podkreślić swój niepowtarzalny styl. Wygląd Palma można bowiem zmieniać w zależności od nastroju, nakładając jedną z szerokiej gamy wymiennych obudów. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu Mobile Internet Kit, użytkownik Palma m105 ma nieograniczony dostęp do Internetu (oczywiście pod warunkiem posiadania linii telekomunikacyjnej). Może łączyć się z portalami WAP, obsługiwać pocztę elektroniczną, wymieniać wiadomości SMS. Na targach Cebit odbędzie się premiera nowych Palmów m500 i m505, choć nie są jeszcze znane żadne dane techniczne. Prawdopodobnie jeden z modeli będzie wyposażony w wyświetlacz monochromatyczny, drugi - w kolorowy. Gabarytami i wzornictwem będą prawdopodobnie przypominać Palma serii V.

Niedawno w ofercie Action znalazły się komputery naręczne VISOR firmy Handspring. Cała sprzedaż w Polsce czterech linii palmtopów: Visor, Visor Deluxe, Visor Platinum i Visor Prism, prowadzona będzie przez sieć dealerską firmy Action. Ale już wkrótce światło dzienne ujrzy nowy Handspring o nazwie Visor Edge. Będzie się on charakteryzował bardziej płaską konstrukcją i metaliczną kolorystyką. Edge będzie wyposażony w monochromatyczny ekran, procesor DragonBall 33 MHz i 8 MB pamięci RAM, zachowano także pełną kompatybilność z wszystkimi akcesoriami, również z modułami Springboard. Zanim pro trafią na rynek amerykański, minie jeszcze miesiąc. W Polsce pojawią się więc zapewne późną wiosną lub latem.

Również firma SONY CLIE wprowadziła nie dawno do sprzedaży palmtop z zainstalowanym systemem Palm OS 3.5. Jednak różni się od znacznie od pierwowzoru (Palma). Posiada gniazdo pamięci w lansowanym przez SONY standardzie Memory Stick. Jeżeli ktoś dysponuje innymi urządzeniami tej firmy (aparatem cyfrowym, kamerą cyfrową, notebookiem) może w prosty sposób przenosić cyfrowe dane. Zdjęcia z aparatu cyfrowego można od razu przeglądać na czarno-białym, podświetlanym wyświetlaczu palmtopa. CLIE wyposażony jest w 8 MB pamięci wewnętrznej RAM i 2 MB pamięci flash a do przenoszenia danych można wykorzystać port USB lub podczerwień. Oprócz bogatego wbudowanego oprogramowania, pozwala instalować inne aplikacje stworzone dla systemu Palm OS.. Podobnie, jak pierwowzór (Palm), CLIE pozbawiony jest prawdziwej klawiatury na rzecz rysika do bazgrania po ekranie. W USA CLIE kosztuje 300 USD.

Nazwa produktu - Palm m105

Grupa produktowa - komputery przenośne

Grupa docelowa - użytkownicy indywidualni

Dostępność:

w ofercie

Dystrybucja:

Scientific

Cena (netto):

z kablem HotSync – 959 zł

Informacje:

www.scientific.com.pl

Parametry:

Ekran – dotykowy LCD

Pamięć - 8 MB RAM, 2 MB ROM

Zasilanie - z 2 baterii alkalicznych AAA.

Wymiary - 11,8x7,9x1,8 cm

Waga - 125g.

Nazwa produktu

Visor Platinum

Grupa produktowa

komputery przenośne

Grupa docelowa

użytkownicy indywidualni

Dostępność:

w ofercie

Dystrybucja:

Action

Cena (netto): 679 zł

Parametry:

Wymiary: 125x78x18

Waga: 162 g

Pamięć: 8 MB

Ekran: dotykowy

Zasilanie: 2xAAA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200