Nowe kombajny Canona

Canon zaprezentował nowe modele wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych i laserowych.

Canon zaprezentował nowe modele wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych i laserowych.

Ewolucja urządzeń biurowych - od technologii analogowych do cyfrowych - przebiega stopniowo i w dalszym ciągu nabywców znajdują klasyczne kopiarki lub faksy.

Potwierdza to niedawna prezentacja Canona, który wprowadza na rynek m.in. nowe modele tradycyjnych kopiarek analogowych. Firma przedstawiła jednak również kolorowe, korporacyjne kopiarki laserowe z opcjonalnym modułem, umożliwiającym ich podłączenie do sieci i pracę w trybie drukarki.

Natomiast dla małych biur lub użytkowników indywidualnych przeznaczone są urządzenia wielofunkcyjne, które łączą funkcje kopiarki, drukarki, faksu i skanera. Dwa nowe modele Canona to atramentowy MultiPASS C20 i laserowy MultiPASS L90.

Jedno urządzenie zamiast wielu

MultiPASS C20 zawiera kolorową drukarkę atramentową o rozdzielczości 720 x 360 dpi i nominalnej szybkości druku 5 str./min (mono) i 1 str./min (kolor). Urządzenie umożliwia monochromatyczne skanowanie kartek papieru przy optycznej rozdzielczości 200 dpi (400 dpi z interpolacją). Wykorzystanie tych dwóch funkcji pozwala na kopiowanie dokumentów z prędkością 3 str./min przy efektywnej rozdzielczości 360 dpi. Natomiast zintegrowany modem 14,4 Kb/s rozszerza możliwości urządzenia o faksowanie z szybkością nominalną 6,2 s/str. oraz automatyczne sekwencyjne lub opóźnione wysyłanie dokumentów do maksymalnie 57 odbiorców.

Faks jest wyposażony w pamięć o pojemności 42 stron i oprogramowanie MultiPASS Desktop Manager 2.1, pozwalające na jego programowe sterowanie z komputera PC.

Natomiast MultiPASS L90 może pracować jako monochromatyczna laserowa drukarka o efektywnej rozdzielczości 600 dpi i szybkości 4 str./min. Kopiarka, skaner i faks mają nieco lepsze parametry niż w urządzeniu atramentowym, oferując większą szybkość kopiowania (4 str./min) i rozszerzone funkcje faksowania (m.in. pamięć o pojemności 138 stron i możliwość automatycznej transmisji dokumentów do 121 odbiorców). MultiPASS L90 może być sterowany z komputera przy wykorzystaniu programu MultiPASS Fax PC.

Przewidywana cena urządzeń wynosi ok. 1500 zł (MultiPASS C20) i ok. 2700 zł (MultiPASS L90).

Trudna droga do popularności

Popularność urządzeń wielofunkcyjnych, określanych też czasem jako kombajny, rośnie wraz ze wzrostem powszechności zastosowań komputerów. Ich największe zalety to względnie małe wymiary i funkcjonalność rozszerzająca możliwość wykorzystywanego oprogramowania.

Jednocześnie cena takich urządzeń jest konkurencyjna w porównaniu do zestawu składającego się z drukarki, kopiarki, faksu i skanera. Wydaje się, że największą przeszkodą w popularyzacji tego typu urządzeń jest brak powszechnej świadomości możliwych do osiągnięcia korzyści i przyzwyczajenie do dobrze znanych klasycznych rozwiązań.

Wadą urządzeń wielofunkcyjnych jest natomiast konieczność zakupu "wiązanego", tzn. jednocześnie drukarki, faksu, kopiarki i skanera. Jeśli biuro wcześniej wyposażono w niektóre z tych urządzeń, wielofunkcyjność staje się mniej atrakcyjna, mimo że pozwala na oszczędność miejsca.

Należy jednocześnie podkreślić, że urządzenia wielofunkcyjne nie mają najczęściej wysokich parametrów i trudno jest im konkurować ze sprzętem o konkretnym przeznaczeniu pod względem szybkości, rozdzielczości, a także kosztów eksploatacji (zwłaszcza w przypadku technologii atramentowej). Toteż z zasady są one przeznaczone dla użytkowników o niewielkich wymaganiach, jeśli chodzi o liczbę nadawanych/przyjmowanych faksów i drukowanych, skanowanych lub kopiowanych dokumentów.


TOP 200