Nowe kierunki rozwoju APC

Oprogramowanie do monitorowania środowiska IT, ogniwa paliwowe i systemy klimatyzacji to najważniejsze nowe kierunki rozwoju oferty APC, znanej dotąd przede wszystkim z produkcji zasilaczy awaryjnych UPS.

Oprogramowanie do monitorowania środowiska IT, ogniwa paliwowe i systemy klimatyzacji to najważniejsze nowe kierunki rozwoju oferty APC, znanej dotąd przede wszystkim z produkcji zasilaczy awaryjnych UPS.

Od kilku lat sztandarowym produktem APC są systemy InfraStruXure dla centrów danych. Jest to modułowy zestaw składający się z szaf stelażowych, modułów UPS i systemu chłodzenia. Firma uzupełniła niedawno ofertę generatorami prądu sprzedawanymi na zasadach OEM. APC uzupełnia ofertę także dzięki przejęciom. Jednym z zakupów był Silcon wytwarzający zasilacze UPS dużej mocy. Ostatnio zaś firma przejęła małą amerykańską spółkę NetBotz specjalizującą się w systemach do monitorowania i zarządzania systemami klimatyzacji i zabezpieczeń serwerowni. Oprogramowanie tej firmy umożliwia zbieranie danych z kamer wideo, czujników rejestrujących parametry środowiska oraz automatyczną generację alarmów i odpowiednie sterowanie systemem, również we współpracy z popularnym oprogramowaniem do zarządzania systemami sieciowymi. NetBotz może się pochwalić imponującą listą referencyjną, na której widnieje wiele korporacji i amerykańskich instytucji.

Nowe kierunki rozwoju APC

Tomasz Starzec, dyrektor APC Polska

Najnowszym elementem oferty APC są uniwersalne, modułowe systemy chłodzenia, mające formę szaf stelażowych (wysokości 0,5 U). Są to względnie proste konstrukcje wykorzystujące zespół wentylatorów odbierający nagrzane powietrze z wnętrza szaf serwerowych i chłodzących je przy wykorzystaniu wody z systemu klimatyzacyjnego. Wydajność pojedynczego modułu wynosi od 3,8 KW do 30 KW. Tego typu systemy zaczęły się pojawiać w ofertach wielu firm, w tym producentów serwerów. Ich ideą jest przybliżenie mechanizmów chłodzenia do źródeł ciepła, co zwiększa efektywność systemu w porównaniu z ogólną klimatyzacją pomieszczeń i zapobiega zbyt dużym lokalnym wzrostom temperatury serwerów.

Kolejnym nowym produktem APC są generatory wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe i przeznaczone do instalacji w systemie InfraStruXure. Fuel Cell CHP/UPS System ma moc do 50 KW i wykorzystuje butle z płynnym wodorem. Jedna butla umożliwia podtrzymanie 10 KW zasilania przez 79 min. Tego typu rozwiązanie niestety jest wciąż drogie. Jego cena wynosi ok. 25 tys. USD i jest blisko 2,5-krotnie wyższa od podobnej klasy klasycznych generatorów. Jednak - jak mówi Tomasz Starzec, dyrektor APC Polska - co najmniej kilka instytucji w Polsce jest zainteresowanych zakupem takiego systemu.

APC opracowuje również konstrukcje zasilaczy paliwowych DMFC wykorzystujących znacznie tańszy metanol. Na razie są to urządzenia prototypowe. Przedstawiciele firmy sądzą, że technologia ta znajdzie praktyczne zastosowania dopiero za 2, 3 lata.

Wiesław Pawłowicz

Kopenhaga

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200