Nowe karty w grze

Firma MasterCard dołączyła do stowarzyszenia Liberty Alliance, którego celem jest stworzenie elektronicznego systemu zdalnego potwierdzania tożsamości internautów.

Firma MasterCard dołączyła do stowarzyszenia Liberty Alliance (stworzonego z inicjatywy koncernu Sun ), którego celem jest stworzenie elektronicznego systemu zdalnego potwierdzania tożsamości internautów. Inicjatywa LA ma być alternatywą dla stworzonego przez Microsoft systemu Passport.

To kolejny ważny sojusznik pozyskany ostatnio przez Sun - do Liberty Alliance przystąpiły ostatnio m.in. firmy: American Express, America Online, France Telecom oraz Hewlett-Packard. Z informacji dostarczonych przez przedstawicieli stowarzyszenia wynika, że w obecnym składzie może ono pokusić się już o opracowywanie protokołów oraz standardów, które mogłyby posłużyć do stworzenia alternatywy dla Passportu. Zdaniem Erica Deana, jednego z szefów Liberty Alliance, rozwiązania takie mogą pojawić się na rynku już za rok.

Plany stowarzyszenia otwarcie krytykuje Microsoft, który już dawno rozpoczął testowanie własnego systemu potwierdzania tożsamości internautów. Passport umożliwia m.in. łatwe logowanie się do różnych serwisów bez konieczności każdorazowego wpisywania hasła. Swoje dane (nazwisko, adres, numer karty kredytowej) internauta udostępnia tylko raz - operatorowi systemu, który później automatycznie udostępnia je odwiedzanym serwerom. Dzięki temu użytkownik unika wielokrotnego logowania. Na podobnej zasadzie ma również działać system, którego stworzenie planuje Liberty Alliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200