Nowe jądro przed końcem roku

Linux 2.6 stanowi kolejny krok w kierunku rozwiązań korporacyjnych. Testy nowej wersji jądra powinny zakończyć się w tym roku.

Linux 2.6 stanowi kolejny krok w kierunku rozwiązań korporacyjnych. Testy nowej wersji jądra powinny zakończyć się w tym roku.

Jądro Linuxa rozwija się w trybie selekcji naturalnej. Wiele wprowadzanych do niego rozwiązań jest z czasem zamieniane na nowsze - bardziej wydajne lub lepiej odpowiadające zmieniającym się potrzebom. Niektórzy programiści wyspecjalizowali się nawet w wyszukiwaniu rzeczywistych i potencjalnych mankamentów i proponowaniu zamiast nich nowego kodu. Może to więc wywoływać wrażenie, że rozwój Linuxa przebiega chaotycznie, jednak ogólny kierunek jest jasny - rynek korporacyjny.

Wersja 2.4.x - przełom

Wykorzystywaną obecnie w większości dystrybucji Linuxa produkcyjną wersję jądra 2.4.x wprowadzono na przełomie lat 2000 i 2001. To właśnie dzięki tej wersji zaczął naprawdę liczyć się na rynku rozwiązań dla korporacji. Wraz z nią system ten wzbogacił się w następujące funkcje:

  • Obsługa do 16 procesorów (Intel, SPARC i PowerPC) w trybie SMP.
  • Obsługa wielokrotnych kontrolerów APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) służących do dystrybucji przerwań w serwerach wieloprocesorowych.
  • Obsługa niskopoziomowego oprogramowania typu LVM (Logical Volume Manager), pozwalająca znacznie wygodniej zarządzać pamięciami masowymi - dotychczas można to było robić jedynie na poziomie partycji systemu plików.
  • Całkowicie 64-bitowe adresowanie pamięci znoszące ograniczenie 4 GB RAM.
Od czasu opublikowania jądra 2.4.x wprowadzono do niego kilkanaście poprawek. Całkowicie przepisano obsługę sieci pod kątem stabilności w systemach wieloprocesorowych. Podsystem sieciowy podzielono na dwie części: warstwę filtrowania pakietów i warstwę translacji adresów (NAT), co ma podnieść wydajność obu funkcji. Wprowadzono także obsługę nowych architektur sprzętowych: Intel Itanium, IBM S/390 i Hitachi SuperH. Mimo to spora część kodu jądra wymaga obecnie wymiany, m.in. z powodów wydajnościowych w środowiskach wieloprocesorowych, a także by umożliwić lepsze obsłużenie nowych urządzeń i standardów.

Wersja 2.5.x - prace w toku

Wersje oznaczane liczbą nieparzystą są wersjami eksperymentalnymi, w których pojawia się sporo nowości, "szlifowanych" później tak, by mogły zaistnieć w ramach wersji produkcyjnych oznaczanych liczbą parzystą. Najnowsza eksperymentalna wersja jądra jest oznaczona 2.5.x. Będzie ona podstawą dla przyszłej stabilnej wersji 2.6. Przedstawiamy najważniejsze nowości funkcjonalne wprowadzane w wersji 2.5.x.

Testy z procesem w tle

Rozmowa z Linusem Torvaldsem, twórcą systemu Linux.

Jak ocenia pan stopień trudności prac nad nowym jądrem Linuxa 2.6 w porównaniu wersją 2.4?

To porównywalne przedsięwzięcia. W przypadku wersji 2.4 testy zajęły nam 6, 7 miesięcy. Tym razem chcielibyśmy zakończyć je w ciągu trzech miesięcy. Nie będzie to jednak łatwe z uwagi na fakt, że obecnie w prace nad nowym jądrem zaangażowanych jest znacznie więcej osób. Poprzednio pracowaliśmy na 12. wersjach testowych i niemal każdego tygodnia pojawiała się nowa wersja. Tym razem chcemy, żeby programiści i użytkownicy mieli więcej czasu, by się dokładnie przyjrzeć i sprawdzić w działaniu każdą kolejną edycję

poprzedzającą finalny produkt.

Czy spór prawny wywołany przez SCO wokół domniemanego naruszenia w trakcie prac nad Linuxem praw własności intelektualnych tej firmy wpływa na społeczność linuxową?

Szaleństwem byłoby lekceważenie tej sprawy. Z drugiej strony jestem przekonany, że model rozwoju Linuxa, jak żadnego innego systemu, umożliwia dokładne prześledzenie wszelkich zmian wprowadzonych w przeszłości. Nie ma papierowych dowodów, ale mamy do dyspozycji niesłychanie precyzyjną dokumentację elektroniczną. Jeśli zajdzie podejrzenie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości, co jednak moim zdaniem jest mało prawdopodobne, będzie można dokładnie stwierdzić, kiedy i w jakim przypadku miały one miejsce.


TOP 200