Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6.0

Nowa wersja systemu operacyjnego MS DOS zawiera wiele poleceń, które zachowując poprzednią nazwę, mają więcej możliwości, nieco inne opcje lub są przystosowane do nowych właściwości systemu. W tym odcinku zajmiemy się jedynie nowymi poleceniami MS DOS 6.0.

Nowa wersja systemu operacyjnego MS DOS zawiera wiele poleceń, które zachowując poprzednią nazwę, mają więcej możliwości, nieco inne opcje lub są przystosowane do nowych właściwości systemu. W tym odcinku zajmiemy się jedynie nowymi poleceniami MS DOS 6.0.

Ulepszony Help

W wersji MS DOS 5.0 skrótowe informacje o każdym poleceniu można otrzymać wywołując je z opcją /?. W nowej wersji ta możliwość została zachowana, ale jednocześnie pojawił się samodzielny program HELP, operujący na bazie o całkowitej pojemności około 1 MB, zawierającej pełną składnię poleceń systemu, przykłady ich użycia i uwagi praktyczne na temat ich stosowania. Większość tej informacji jest zgromadzona w pliku HELP.HLP, ale niektóre z programów mają własne pliki pomocy. Informację na temat dowolnego polecenia otrzymuje się pisząc:

HELP NazwaPolecenia

Tak więc, aby dowiedzieć się czegoś o DELTREE, wywołujemy polecenie

HELP deltree

Program HELP, wywołany bez żadnych parametrów, podaje wykaz wszystkich dostępnych poleceń i pozwala przejść do nich przez wybranie na ekranie za pomocą klawiszy ruchu kursora lub przez kliknięcie przyciskiem myszy.

Polecenie DELTREE

Służy do usuwania z dysku całych katalogów, łącznie z zawartymi w nich plikami i podkatalogami. Polecenie to jest naprawdę potrzebne jedynie zaawansowanym użytkownikom komputerów i jest wyjątkowo niebezpieczne w ręku użytkownika początkującego.

Wywołuje się je z nazwą katalogu do usunięcia, np.

DELTREE c:\tmp

Wprawdzie użytkownik jest pytany czy należy usunąć wskazany katalog i wszystkie inne w nim zawarte, ale jest to pytanie zadawane tylko jeden raz. (Delete directory "tmp" and all its subdirectories? [yn]). Dodatkowa opcja /Y nie daje nawet tej namiastki informacji o usuwanych katalogach. Stanowczo doradzam przeniesienie tego polecenia poza ścieżkę dostępu, jeśli do naszego komputera ma dostęp początkujący użytkownik.

Polecenie MOVE

Służy do przenoszenia plików z katalogu źródłowego do katalogu przeznaczenia i usunięcia plików z katalogu źródłowego. Wywołane jak poniżej

MOVE komp.txt,wind.ml c:\tmp

spowoduje przeniesienie wskazanych plików z katalogu bieżącego do katalogu c:\tmp. Pozornie może wydawać się, że ten sam wynik osiągniemy korzystając z poleceń:

COPY komp.txt c:\tmp

COPY wind.ml c:\tmp

DEL komp.txt c:\tmp

DEL wind.ml c:\tmp

Kryją się w tym jednak pewne pułapki. Jeżeli w poleceniu MOVE podamy nie istniejącą nazwę katalogu, to zostanie utworzony plik o podanej nazwie przy przenoszeniu pojedynczego pliku. Jeżeli jednak zechcemy przenieść tak kilka plików (lub podamy nazwy zawierające znaki grupowe * i ?), to otrzymamy komunikat, że program nie może przenieść kilku plików do jednego. Natomiast wywołanie poleceń COPY i MOVE spowoduje przeniesienie wszystkich plików do jednego pliku o podanej nazwie nieistniejącego katalogu. Nastąpi przy tym przepisywanie tego samego pliku przez kolejno kopiowane pliki lub zostanie utworzony plik, będący sumą wszystkich plików (jeżeli użyliśmy znaków grupowych w ich nazwie). Tak więc w razie pomyłki w wywołaniu COPY i DEL nie odzyskamy już w żaden sposób plików usuniętych. Takie niebezpieczeństwo nie zachodzi z poleceniem MOVE. Bardzo wygodne i przydatne polecenie!

Za pomocą polecenia MOVE można także w czasie przenoszenia nadać plikom nową nazwę. Tak samo można zmienić nazwę katalogu. Wystarczy w tym celu wywołać polecenie MOVE następująco:

MOVE DawnaNazwaKatalogu NowaNazwaKatalogu

Informacje o systemie program MSD

W wersji Windows 3.1 pojawił się program MSD do zbierania informacji o komputerze. Służy on głównie programowi instalacyjnemu Windows do określenia konfiguracji komputera. Pozwala on na odciążenie początkującego użytkownika komputera od konieczności podejmowania decyzji, jakie elementy składowe ma jego komputer. Wprawdzie pewne decyzje i tak musi podejmować, ale na ogół MSD określa konfigurację dostatecznie dokładnie. Oczywiście program ten pozostaje na dysku i można się nim posłużyć (z DOS-u, nie z Windows). W MS DOS-ie 6.0 załączono ten program, może w mocno rozszerzonej wersji, mimo że teraz nie musi już przekazywać informacji do programu instalacyjnego Windows.

Program MSD pokazuje na przykład umiejscowienie w pamięci różnych sterowników (np. DISPLAY.SYS, SMARTDRV.EXE), programów rezydentnych, pokazuje wolne miejsca w pamięci do 1 MB itp. Bardzo pożyteczny dla każdego, kto chce dokładniej poznać swój komputer.

Optymalizacja wykorzystania pamięci program MEMMAKER

W wielu handlowo dostępnych programach do zarządzania pamięcią rozszerzoną i stronicowaną (EMS) zawarte były programy pokazujące rozmieszczenie programów rezydentnych i sterowników w pamięci (np. Manifest z zestawu QEMM-386 firmy Quarterdeck) i programy do optymalizacji ich rozmieszczenia (np. Optimize tej samej firmy). Nareszcie w systemie MS DOS pojawił się program MEMMAKER, spełniający tę samą funkcję. Działanie jego jest zresztą podobne: przestawia on sterowniki i programy rezydentne w pamięci tak, aby uzyskać największą dostępną pamięć dla DOS-u. Program działa jedynie na komputerach z procesorem 386SX lub lepszym, gdyż tylko w takim przypadku możliwe jest wykorzystanie górnych obszarów pamięci (UMB), uzyskiwanych przez wywołanie sterowników

HIMEM.SYS i EMM386.EXE.

Po wywołaniu MEMMAKER, instaluje i konfiguruje sterownik pamięci stronicowanej EMM386.EXE, o znacznie większych możliwościach niż w wersji DOS 5. Program do optymalizacji rozmiaru pamięci MEMMAKER jest potrzebny jedynie tym, którzy korzystają z programów wymagających dużej pamięci DOS do poprawnego działania. Optymalizuje on bowiem rozmieszczenie w obszarze pamięci HMA i w blokach pamięci UMB programów rozszerzających możliwości systemu, rezydentnych, sterowników urządzeń, programów sieciowych, itp. Optymalizacja polega na takim dobraniu kolejności ładowania tych programów z pliku CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT, aby uzyskać jak największy rozmiar pamięci konwencjonalnej. Ta optymalizacja nie zwiększa, wręcz przeciwnie zmniejsza rozmiar pamięci rozszerzonej, dostępnej dla Windows. Obszary HMA i bloki UMB są bowiem przydzielane z ogólnej puli pamięci rozszerzonej, optymalnie wykorzystywanej przez Windows. Jeżeli więc przewidujemy korzystanie jedynie z Windows, to nie jest konieczne wykonywanie optymalizacji. Wystarczy pozwolić programowi instalacyjnemu MS DOS 6.0 poradzić sobie samodzielnie z problemami przydziału pamięci.

Program MEMMAKER w trakcie optymalizacji zmienia zawartość DOS-owych plików CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT i Windowsowego SYSTEM.INI z katalogu Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200