Nowe horyzonty

Systemy ERP cały czas intensywnie się rozwijają. Stosunkowo najmniej uwagi poświęca się modułom finansowo-księgowym, które są uznawane za dojrzałe, ale już moduły logistyczne czy gospodarki magazynowej wciąż są doskonalone. Wielu producentów wyraźnie koncentruje się na wybranych branżach, wspierając się specjalizowanymi systemami przejętymi od firm trzecich. Nadal aktualne są takie zagadnienia, jak elastyczny interfejs użytkownika, współpraca z kooperantami, dystrybucja informacji wśród pracowników i kooperantów, analiza danych.

Systemy ERP cały czas intensywnie się rozwijają. Stosunkowo najmniej uwagi poświęca się modułom finansowo-księgowym, które są uznawane za dojrzałe, ale już moduły logistyczne czy gospodarki magazynowej wciąż są doskonalone. Wielu producentów wyraźnie koncentruje się na wybranych branżach, wspierając się specjalizowanymi systemami przejętymi od firm trzecich. Nadal aktualne są takie zagadnienia, jak elastyczny interfejs użytkownika, współpraca z kooperantami, dystrybucja informacji wśród pracowników i kooperantów, analiza danych.

Wielu posiadaczy systemów ERP w Polsce pozostało przy wersjach sprzed lat, prawdopodobnie tych, które zostały pierwotnie wdrożone. Nie skusiły ich internetowe nowinki ani żadne "nowości funkcjonalne". Niektóre wersje udostępnione przez korporację nigdy nie zostały nawet zlokalizowane na polski rynek i nie jest to sytuacja dotycząca jednego producenta. Odnosi się to zwłaszcza do wersji wprowadzonych na rynek rok, dwa lata temu. Z kolei wersje z lat 1999-2000 zostały wdrożone przez 10-20% liczby klientów.

Moduły, komponenty, klocki

Zanika dążenie do tworzenia jednolitych, monolitycznych systemów. Nowe produkty rozwijają się niejako na obrzeżach głównego systemu i są włączane do niego poprzez platformę integrującą. Częściowo wynika to z faktu, że nowe systemy uzupełniające funkcjonalność back-office'owego ERP są często produktami firm trzecich, które w pewnym momencie zostały przejęte przez producenta systemu ERP (dotyczy to zwłaszcza dużych firm zachodnich). Włączenie dodatkowego systemu o innym pochodzeniu do rdzenia ERP jest trudne i czasochłonne, a podstawowa funkcjonalność ERP jest już i tak nadmiernie rozbudowana z punktu widzenia łatwości i elastyczności wdrożenia. Stąd również dążenie do dzielenia systemu na coraz większą liczbę modułów tak, aby system bazowy w podstawowej funkcjonalności był maksymalnie wydajny, a pozostałe moduły mogły być wdrażane zgodnie z potrzebami konkretnego użytkownika.

Wydaje się również, że wreszcie konkretną formę przybiera możliwość integracji systemów różnych producentów. Jest ona od lat wyczekiwana z utęsknieniem zwłaszcza przez klientów, których firmy powstały przez fuzje i przejęcia. Wszyscy, którzy próbowali do tej pory integrować systemy różnych producentów, wiedzą, że nie jest to zadanie na weekend. Co ciekawe, niektórzy producenci przyznają się do prac nad możliwościami integracji, prosząc o niepodkreślanie tego faktu. Kwestia standardów i możliwości integracji z konkurencją zawsze była dla producentów szalenie niewygodna, gdyż o wiele korzystniejsza i bardziej zyskowna - dla producenta - jest sprzedaż całego pakietu ERP, a nie jego wybranych części. Otwieranie się na inne systemy klienci zawdzięczają raczej słabym wynikom sprzedaży systemów ERP w ostatnich latach niż "odpowiadaniu na potrzeby użytkowników".

Pulpit użytkownika

Prawie każdy producent dąży dziś do uproszczenia i uelastycznienia interfejsu użytkownika, coraz więcej bowiem pracowników przedsiębiorstwa korzysta z informacji zawartych w systemie ERP, a jednocześnie coraz częściej - z co najmniej kilku modułów jednocześnie. Chodzi więc o to, by pracownik korzystający z systemów finansowo-księgowych, logistycznych i kadrowo-płacowych nie przełączał się ustawicznie między programami i nie ginął w dziesiątkach otwartych sesji. Ideałem jest pulpit użytkownika, w którym podział na poszczególne moduły jest w zasadzie niewidoczny i nieistotny dla użytkownika, a dostępność dla niego poszczególnych danych opiera się na definicji roli, jaką pełni on w przedsiębiorstwie.

Nowości w systemach ERP przegląd (część 1)

Baan Polska/SSA Global

Baan

Nowy właściciel Baana, SSA Global, zamierza rozszerzyć ofertę o większość obecnych rozwiązań tego producenta systemów ERP, skupiając się na produkcji dyskretnej, a zwłaszcza rozwiązaniach dla przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego i obronnego. Nowe moduły wywodzące się z serii iBaan - SSA SCM, CRM, SRM, PLM - nie są włączane do jednolitego systemu ERP, lecz dostosowane do współpracy z nim poprzez platformę Open World X. Obecnie 94% klientów Baana w Polsce korzysta z systemu w wersji Baan IV c4. (Niektóre instalacje są wzbogacone w produkty z serii iBaan gospodarki elektronicznej i systemówn informowania kierownictwa). Pozostali - przede wszystkim nowi klienci - korzystają z Baan ERP 5c, wersji wprowadzonej na początku 2002 r. Nowa wersja - Baan ERP 6 - będzie oferowana po III kwartale przyszłego roku. Nowy Baan będzie miał elastyczną obsługę zleceń i prostszy interfejs użytkownika, co pozwoli skrócić do minimum obsługę procesów (przykładowo, po przyjęciu zamówienia system będzie proponował operatorowi wypełnione już dokumenty sprzedaży i zleceń produkcyjnych). Moduł produkcyjny ułatwi indywidualizację produktów przy zachowaniu rutynowych - tańszych - metod produkcyjnych oraz usprawni zarządzanie w systemie lean manufacturing (obsługa kart kanban, wizualizacja procesów, dostawa surowców just-in-time).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200