Nowe gwiazdy platformy Windows

System Polaris firmy DS Software został wybrany Aplikacją Roku 2006 w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Microsoft Polska. W pokonanym polu program stworzony przez dwunastoosobową spółkę z Warszawy we współpracy ze specjalistami Polskiej Akademii Nauk pozostawił ponad 80 produktów, także dużych, uznanych na rynku producentów oprogramowania. Jurorzy konkursu zwracali uwagę nie tylko na interesujący pomysł twórców, ale także dbałość o profesjonalne przygotowanie od strony dokumentacyjnej i projektowo-programistycznej. Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji Industry Solutions Days.

"Nie możemy zagwarantować, że wybrane przez jury aplikacje będą idealnie działać w każdej firmie, możemy jednak dać gwarancję, że same w sobie są doskonałymi rozwiązaniami pod względem technologicznym i merytorycznym" - mówi odpowiedzialny za organizację konkursu Janusz Krzyczkowski, kierownik ds. programistycznych w polskim oddziale Microsoft.

Jury złożone ze znanych ekspertów - Tomasza Cieplaka, prodziekana Politechniki Lubelskiej, Krzysztofa Gawędy z firmy Orhmet, specjalisty w technologii .Net, Tomasza Kopacza, niezależnego konsultanta i publicysty Computerworld, Krzysztofa Radziwona, konsultanta KPMG oraz Janusza Krzyczkowskiego - analizowało zgłoszone do konkursu aplikacje nie tylko pod kątem pomysłu, innowacyjności technologicznej czy ergonomii, ale w zakresie zgodności z polskim prawem. Pod uwagę brane były także opinie użytkowników aplikacji.

Świeciła najjaśniej

Polaris - współpracując z pakietem Microsoft Office System - umożliwia systematyczne porządkowanie firmowych danych i informacji. Idea stworzenia programu powstała z myślą o luce istniejącej pomiędzy prostymi bazami tworzonymi z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel a dedykowanymi aplikacjami budowanymi w Microsoft Access. Dzięki dużej elastyczności oprogramowanie DS Software może być wykorzystywany jako m.in. system wspierający relacje z klientami, aplikacja do rejestracji publikacji naukowych, obsługi zleceń w agencjach marketingowych, do ewidencji czasu pracy, a nawet jako system do rejestracji i obsługi błędów podczas testów dużego systemu informatycznego.

DS Software oferuje aplikację na rynku od roku. W wersji standard kosztuje 590 zł. Firmie udało się sprzedać dotychczas kilkadziesiąt "pudełek" (zawierają licencję na jeden komputer). Przedstawiciele DS Software liczą, że zwycięstwo w konkursie Aplikacja Roku 2006 pozwoli na znaczne zwiększenie sprzedaży - od kilkuset (w wariancie pesymistycznym) do kilku tysięcy sztuk w tym rok (w wariancie optymistycznym).

Technologiczna galaktyka

Poza najbardziej prestiżowym tytułem Aplikacja Roku jury konkursu wyróżniło najlepsze aplikacje w kilku kategoriach. W kategorii Aplikacja wspomagająca pracę przedsiębiorstwa wygrał właśnie Polaris. W dwóch kategoriach Aplikacja wspomagająca zarządzanie przedsiębiorstwem i Aplikacja wspomagająca zarządzanie informacją w firmie bezkonkurencyjny okazał się system kadrowo-płacowy Gratyfikant GT, wrocławskiej firmy Insert. Najlepszym systemem do analizy kosztów i przychodów został system typu business intelligence Columb OLAP Explorer 2.0 firmy Synergo Group. Wreszcie zwycięzcą w kategorii Najlepsze polskie rozwiązanie dla Windows Media Center został program eFizyka firmy Nahlik Soft, który umożliwia prowadzenie wirtualnych doświadczeń fizycznych z różnych dziedzin tej nauki.

Wyróżniono także dwie aplikacja jako najlepsze nowe rozwiązania na polskim rynku. Uhonorowanymi debiutantami zostały programy TenvirkCM Premium Internet firmy Tenvirk Systemy Informatyczne (obsługa pracy szkół i wyższych uczelni językowych) oraz Hermes SQL firmy Humansoft (wprawdzie rozwiązanie wspierające zarządzanie firmą znane jest już na rynku, jako debiut potraktowano zupełnie nowy moduł kadrowy).