Nowe granice Novella

Novell otwiera się na nowe rynki, oferując usługi także dla użytkowników innych systemów niż NetWare.

Novell otwiera się na nowe rynki, oferując usługi także dla użytkowników innych systemów niż NetWare.

Novell zamierza wprowadzić do sprzedaży pakiet o nazwie IntranetWare Border Services, zawierający zestaw usług internetowych. Będzie on współpracował nie tylko z sieciowymi systemami Novella - NetWare i IntranetWare, ale także Windows NT Microsoftu i systemami unixowymi. Oznacza to, że prawdopodobnie już w maju br., kiedy pojawi się komercyjna wersja pakietu, dostępny będzie także system usług katalogowych NDS (Novell Directory Services) dla Windows NT (mający zastosowanie w zarządzaniu usługami Border Services).

Skorzystać na NT

Border Services oferować będzie użytkownikom usługi, takie jak: proxy i firewall. Pierwsza z nich pozwoli buforować na lokalnych serwerach dane ściągane z Internetu. Dzięki temu dostęp do nich będzie szybszy i spowoduje odciążenie łączy internetowych, po których wcześniej te same dane przesyłane były wielokrotnie. Druga usługa - firewall - umożliwi zabezpieczenie wewnętrznej sieci przed nie autoryzowanym dostępem z sieci publicznej, a także służyć będzie mogła jako filtr ograniczający korzystanie z Internetu. Premiera pakietu ma odbyć się na amerykańskiej edycji konferencji Brainshare, w marcu br.

Po zmianie kierownictwa i odejściu jesienią ub.r. ze stanowiska prezesa Roberta Frankenberga, Novell zmienił strategię rozwoju. Firma obecnie koncentruje się na sieciach: intranet i Internet. Wraz z wprowadzeniem Border Services zaczyna ona, zgodnie z obietnicami z końca ub.r., udostępniać swoje usługi na inne platformy systemowe. Tego typu oferta powinna umożliwić firmie poszerzenie i zróżnicowanie swojej oferty, obecnie w dużym stopniu skoncentrowanej na oferowaniu sieciowych systemów operacyjnych. Novell, który bardziej musi liczyć się z konkurencją ze strony Windows NT, obecnie chce skorzystać z rosnącej popularności systemu Microsoftu. "Nie możemy powstrzymać rosnącej popularności Windows NT Servera. Teraz zadaniem Novella jest zapewnienie klientom wsparcia dla wszystkich sieciowych systemów operacyjnych" – mówi Joseph Marengi, prezes Novella.

Sieć bez granic

Jak stwierdził Joseph Marengi, firma nie będzie konkurować na rynku przeglądarek WWW, na którym rywalizują dwie firmy - Microsoft i Netscape. Zamierza być jednak wyspecjalizowanym dostawcą usług internetowych, wykorzystując olbrzymią bazę klientów na całym świecie. "Border Services będzie miał najlepsze narzędzia dostępne w NetWare, włączając w to NDS" - oświadczył Joseph Marengi. Jak twierdzą specjaliści, pakiet zoptymalizowano do szybkiego przesyłania dokumentów stworzonych w języku HTML. Może on być wykorzystywany także do tworzenia sieci wirtualnych, które umożliwiają realizację bezpiecznego, zdalnego dostępu i handlu elektronicznego w Internecie, dokonywanego za pomocą przesyłanych tunelowo informacji, a więc w postaci zaszyfrowanej (kodowanej na jednym końcu i odkodowanych po dotarciu do adresata).

Novell zamierza w przyszłości dodać do pakietu wiele nowych narzędzi, o których jednak przedstawiciele firmy nie chcieli mówić. Zamierza on także podpisać umowy z producentami sprzętu, którzy dostarczaliby własne serwery wraz z Border Services. Rozmowy prowadzone są m.in. z Dell Computer Corp. i Compaq Computer Corp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200