Nowe funkcje dla biura

Lotus zaprezentował nową wersję pakietu aplikacji biurowych SmartSuite Millennium Edition. Czy będzie on mógł skutecznie konkurować z Microsoft Office?

Lotus zaprezentował nową wersję pakietu aplikacji biurowych SmartSuite Millennium Edition. Czy będzie on mógł skutecznie konkurować z ?

Funkcje rozpoznawania głosu, dostępu do Internetu, publikacji dokumentów w sieci WWW i zestaw różnych interfejsów użytkownika to najważniejsze modyfikacje, wprowadzone do nowej wersji pakietu aplikacji Lotus SmartSuite Millennium Edition, zaprezentowane podczas czerwcowych targów PC Expo w Nowym Jorku.

SmartSuite zawiera program do rozpoznawania głosu ViaVoice Gold opracowany przez IBM, który został zintegrowany z edytorem tekstów WordPro i arkuszem kalkulacyjnym Lotus 1-2-3, umożliwiając wprowadzanie tekstów i liczb bez korzystania z klawiatury. ViaVoice Gold ma być oferowany w 7 wersjach obejmujących najpopularniejsze języki.

Nowym elementem wprowadzonym do SmartSuite Millennium Edition jest program Lotus FastSite, umożliwiający łatwą publikację dokumentów na serwerach WWW nawet przez niedoświadczonych użytkowników. FastSite obsługuje różne formaty oryginalnych plików i dokumenty Microsoft Word.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, nowa wersja SmartSuite umożliwia łatwy import dokumentów o różnych formatach stosowanych w pakietach konkurencyjnych i plików tworzonych przez aplikacje Microsoft Office.

Arkusz Lotus 1-2-3 wzbogacono o funkcję Web Tables, która umożliwia automatyczne wprowadzanie i aktualizowanie pożądanych informacji z Internetu do arkuszy kalkulacyjnych. Natomiast program SmartCenter zawiera nową funkcję Internet Drawer, pozwalającą na automatyczne ściąganie określonych przez użytkownika stron WWW w zadanych odstępach czasu, a następnie ich przeglądanie w trybie off-line. Internet Drawer działa samodzielnie i nie wymaga instalowania przeglądarki WWW . Do SmartSuite dołączone są jednak zarówno , jak i Netscape Navigator.

Ponadto do edytora WordPro wprowadzono możliwość wyboru interfejsu użytkownika. Dostępne są interfejsy zgodne z aplikacjami WordPro, AmiPro, WordPerfect i Word. Zdaniem przedstawicieli Lotus Development, ma to ułatwić pracę i zachęcić użytkowników innych, konkurencyjnych programów do korzystania ze SmartSuite.

Katalogowa cena SmartSuite Millennium Edition ma wynieść 399 USD (upgrade - 149 USD). W wersji sprzedawanej z półki, pakiet będzie oferowany wraz z mikrofonem.