Nowe ergonomiczne rozwiązania

Jak już wspominaliśmy w relacji z targów CeBIT'92, rynek komputerowy znajduje się w dosyć dziwnej sytuacji. Ostra konkurencja powoduje zdecydowany spadek cen, a nasycenie rynku jest duże. Coraz więc trudniej zdobyć klienta jedynie solidnością wykonania, czy większą wydajnością urządzeń.

Jak już wspominaliśmy w relacji z targów CeBIT'92, rynek komputerowy znajduje się w dosyć dziwnej sytuacji. Ostra konkurencja powoduje zdecydowany spadek cen, a nasycenie rynku jest duże. Coraz więc trudniej zdobyć klienta jedynie solidnością wykonania, czy większą wydajnością urządzeń.

W tej sytuacji rośnie znaczenie wzornictwa przemysłowego, które ma na celu nie tylko wymyślanie coraz to bardziej atrakcyjnych kształtów, ale przede wszystkim stwarzanie form o nowych własnościach użytkowych.

Dążenie do miniaturyzacji przynosiło do tej pory tyleż pożytków, co utrapień. Urządzenia mają wprawdzie niewielkie gabaryty, ale za to jest ich z reguły kilka. W praktyce z jednego dużego pudła zrobiło się kilka mniejszych, lżejszych i oczywiście droższych. Poza tym szczęśliwy posiadacz notebooka musi ustawicznie przegrywać dane do macierzystego PC i z powrotem, jako że podstawową jednostkę stanowi nadal komputer biurkowy.

Aby zminimalizować czas tracony na przenoszenie danych oraz koszty związane z koniecznością zakupu dwóch komputerów, firma Epson wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie, w którym notebook jest częścią PC biurkowego. Rola tej części i podział "obowiązków" pomiędzy urządzeniami, jest zaprojektowana różnie w kolejnych nowych modelach.

Pierwszą jaskółką, sygnalizującą nową modę w tej dziedzinie, jest seria komputerów Epson EL-Plus. Jej przedstawiciel - model EL4s-Plus, to z pozoru klasyczny PC wyposażony w 4MB RAM, procesor i486SX, gniazdo koprocesora, rozszerzoną kartę VGA (1024x768x16 kolorów), 1 port szeregowy i 1 równoległy, HDD max. 200MB oraz port myszy IBM PS/2. Główną zaletą tego produktu jest możliwość używania wymiennego 2.5 calowego twardego dysku, który w prosty sposób daje się do niego włożyć po wyjęciu z notebooka SL.

Kolejne rozwiązanie, które wprowadzono w prezentowanych niedawno komputerach, jest jeszcze bardziej niekonwencjonalne. Zaprezentowano notebook NB-SL z tzw. częścią rozszerzającą, która nie umie pracować samodzielnie, bez umieszczania w niej tego notebooka.

Jednostkę centralną wyposażono w dwa gniazda, umożliwiające montaż 16-bitowych kart rozszerzeń, dwóch jednostek pamięci masowej, w tym twardego dysku o pojemności do 200MB oraz klawiatury i kolorowego monitora VGA. Poza tym przewidziano udogodnienia związane z podłączeniem tak skonfigurowanego komputera do sieci.

Omawiane notebooki z serii NB-SL wyposażane są w procesory Intel 80386SL taktowane zegarem 20 lub 25 MHz, 2 do 4MB RAM rozszerzalne do 14 - 20MB, 2.5 calowe dyski twarde 40 lub 80MB oraz ekrany ciekłokrystaliczne VGA, w tym kolorowy, wykonany w technologii MIM (Metal-izolator-metal).

Innym również ciekawym rozwiązaniem tej firmy jest 24 igłowa drukarka LQ-100, która różni się od konkurentek tym, że można ją... powiesić na ścianie. Wyposażona w automatyczny podajnik papieru i bardzo łatwy program instalacyjny (setup polegający na udzielaniu odpowiedzi Yes lub No), stanowić będzie produkt niewątpliwie atrakcyjny dla użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200