Nowe, ekologiczne układy Xeon

Intel zaprezentował dzisiaj cztery nowe, czterordzeniowe procesory Xeon, wytwarzane przy użyciu przyjaznej dla środowiska naturalnego technologii, zmniejszającej znacznie emisję do atmosfery pierwiastków z grupy fluorowców (halogeny).

Nowe procesory (oznaczone symbolami Xeon L5430, X5470, X5492 i X5270) są taktowane zegarami 2,66 GHz do 3,5 GHz i kosztują od 562 do 1493 USD (przy zakupie co najmniej 1000 sztuk). Procesory linii 5400 są już dostępne, a procesor X5270 wejdzie na rynek za miesiąc.

Intel informuje, że procesory są produkowane przy użyciu technologii pozwalającej ograniczyć prawie do zera emisję do atmosfery pierwiastków z grupy fluorowców (halogeny). Firma przypomina, że pierwszym układem scalonym produkowanym przy użyciu takiej technologii był procesor Atom, wprowadzony na rynek kilka miesięcy temu.

Zobacz również:

Intel stosuje także inne "zielone" technologie, dbając w ten sposób o środowisko naturalne. I tak np. firma uruchomiła w zeszłym roku produkcję układów linii Penryn (45 nm), wytwarzając je przy użyciu technologii nie używającej bardzo szkodliwego pierwiastka, jakim jest ołów.


TOP 200