Nowe dyski SSD Intela - mniejsze i tańsze

Dyski te mogą znaleźć zastosowanie w wydajnych stacjach roboczych, niewielkich serwerach, a także w notebookach.

Nowe dyski SSD Intela - mniejsze i tańsze
Firma Intel wydała niedawno dyski SSD serii 320 w technologii 25 nm, przeznaczone na rynek stacji roboczych klasy mid-range. Starsze moduły SSD serii 510, wykorzystujące technologię 34 nm, są kierowane na rynek najmocniejszych stacji roboczych oraz rozwiązań klasy Enterprise. Jedną z przyczyn, dla których najnowszy dysk 25 nm jest kierowany do odbiorców spoza korporacji, jest niezawodność. Najnowszy proces 25 nm oznacza mniejszy rozmiar komórek NAND, a zatem mniejszy ładunek przechowywany w komórce, co z kolei niesie z sobą możliwość silniejszego wycieku magazynowanego ładunku. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku pamięci MLC (multi-level cell), gdzie w pojedynczej komórce przechowywany jest więcej niż jeden bit informacji za pomocą różnych poziomów ładunku. Dla komórki przechowującej dwa bity, czyli cztery możliwe stany, stosuje się cztery różne poziomy naładowania komórki przypisane tym dwóm bitom. Jeśli w pamięci MLC będzie występował wyciek ładunku, mogą pojawiać się błędy, niszczące zapis jednego lub obu bitów przechowywanej informacji. W przypadku pamięci SLC proces ten wymaga znacznie większego spadku napięcia, zatem pamięci te są znacznie odporniejsze od MLC i cechują się większą niezawodnością.

Następny krok

Jak dotąd, Intel zachowywał ten sam schemat rozwoju technologii - pierwsze moduły SSD 50 nm były bardzo drogie, następca (czyli X25-M G2 wykonany w procesie 34 nm) był znacznie tańszy, około 2 USD za GB. Obecnie obserwujemy kolejny krok - wykorzystanie procesu 25 nm. Dyski te mogą znaleźć zastosowanie w wydajnych stacjach roboczych, niewielkich serwerach, a także w notebookach, gdzie z powodzeniem mogą zastąpić dyski mechaniczne.

Najnowsze dyski będą sprzedawane w obudowach 2,5 cala z interfejsem SATA 3 Gb/s i według producenta mają dostarczyć wydajności 39,5 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym odczycie oraz 23 tys. IOPS przy zapisie bloków danych o rozmiarze 4 kB. Szczytowa wydajność ma wynosić do 250 MB/s przy odczycie i około 170 MB/s przy zapisie (wszystkie wyniki mierzone na podstawie porcji danych o rozmiarze 8 GB w LBA z włączoną pamięcią cache przy zapisie).

Dyski te będą oferowane w wersjach różniących się pojemnością: 40, 80, 120, 160, 300 i 600 GB. Cena tych dysków to około 109 USD za 40 GB i 330 USD za 160 GB, najbardziej pojemny dysk ma kosztować ponad 1000 USD. Dyski o pojemności 80 GB, 160 GB i 320 GB są oferowane także w obudowie 1,8 cala, przeznaczonej głównie do małych notebooków, tabletów i podobnych urządzeń.

We wszystkich modułach stosowane jest standardowo szyfrowanie danych wykorzystujące algorytm AES z kluczem 128 bitów, średni czas bez awarii (MTBF) jest szacowany przez producenta na 1,2 mln godzin. Producent udziela standardowej gwarancji na 3 lata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200