Nowe dyski IBMa dla notebooków

IBM zaprezentował serię nowych twardych dysków przeznaczonych dla przenośnych komputerów.

IBM zaprezentował serię nowych twardych dysków przeznaczonych dla przenośnych komputerów.

Wszystkie nowe zaprezentowane HDD należą do serii Travelstar, mają średnicę 2,5 cala i zastosowano w nich system redukcji hałasu Drive Noise Suppresion System dzięki czemu charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą.

Flagowym produktem z serii Travelstar jest model oznaczony symbolem 48 GH. Dysk ten ma 45GB pojemności co automatycznie czyni go największym dyskiem w swojej klasie spośród dostępnych aktualnie na rynku HDD dla komputerów przenośnych. Tym samym IBM poprawił swój własny rekord ustanowiony przez dysk Travelstar 32GH o pojemności 32 GB.

Nowe urządzenie charakteryzuje się także szybszą pracą niż obecnie produkowane dyski dla notebooków. Jego obroty wynoszą 5400 na minutę podczas gdy aktualnie przyjęty standard w notebookach wynosi 4,200 obrotów. Dzięki takiemu przyspieszeniu szybkość transferu może osiągać poziom 241 MB/s. Pomimo zwiększenia pojemności i szybkości pracy tego dysku pozostał on równie oszczędny jak jego poprzednicy a jego efektywność wynosi 0,019 W/GB. W chwili obecnej rodzina dysków Travelstar składa się z modeli o pojemności 6, 10, 15, 20, 30 i 45 GB.

Nowe napędy HDD znajdą zastosowanie w najnowszych komputerach przenośnych IBM a także produktach partnerów handlowych. Nie wykluczone także, że będzie istniała możliwość dokupienia nowego twardego dysku z tej serii jako elementu rozbudowy laptopa. Ponadto dzięki cichości i niewielkiemu rozmiarowi dyski te będą mogły znaleźć zastosowanie w innych urządzeniach takich jak np. odtwarzacze MP3. Produkt ten powinien trafić na rynek już w II kwartale bieżącego roku, a jego cena nie została jeszcze ustalona.

IBM POLSKA

www.ibm.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200