Nowe dowody 1,5 roku później

MSWiA aż o 1,5 roku przesunęło termin wejścia w życie nowych dowodów osobistych! Powodem jest "przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych".

Piotr Kołodziejczk, podsekretarz stanu w MSWiA, zdecydował o przesunięciu wdrożenia nowych dowodów osobistych; wcześniej poinformował nas o odwołaniu przetargu na budowę systemu TETRA, także z powodu przeciągających się terminów.

Po raz kolejny Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesuwa wprowadzenie nowych dowodów osobistych z mikroprocesorem. Ostatnim obowiązującym terminem był 1 lipca 2011 r. Nowy termin to 1 stycznia 2013 r.! To zapewne opóźni też wykorzystanie podpisu elektronicznego w kontaktach z administracją. Miał go zawierać chip nowego dowodu osobistego. O możliwości przesunięcia terminu wydawania nowych dowodów osobistych informowaliśmy na początku kwietnia na naszym blogu (bywalec.computerworld.pl).

Niekończący się przetarg

Przypomnijmy, w listopadzie 2010 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przetarg na dostarczenie kart chipowych na potrzeby projektu PL.ID. Zgłosiło się sześć firm, które walczą o jeden z największych kontraktów ostatnich lat. Koszt wprowadzenia nowych dowodów osobistych wynosi 370 mln zł. Unia Europejska gwarantuje dofinansowanie w wysokości 85%.

Firma, która zwycięży w przetargu, ma wykonać projekt techniczny nowego dowodu osobistego i dostarczy karty wyposażone w wraz z oprogramowaniem. MSWiA chce, by nowe dowody miały formę kart dualnych zawierających jeden układ elektroniczny i dwa interfejsy: stykowy i bezstykowy. Ich zaletą jest możliwość wykorzystywania zarówno czytników kart zbliżeniowych, jak i czytników kart stykowych do wykonywania jednej operacji.

Co ciekawe, MSWiA ogłosiło przetarg w trybie dialogu konkurencyjnego. Oznacza to, że zamówienie jest tak złożone, że ministerstwo nie jest w stanie opracować specyfikacji zamówienia, ponieważ nie wie, jakie rozwiązania są dostępne na rynku oraz które z nich w sposób optymalny zaspokoją jego potrzeby. Taką formę przetargu ogłasza się najczęściej przy dostawach wysoko specjalistycznego sprzętu, a także przy dużych projektach realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w których z góry trudno jest określić podział ryzyka oraz warunki finansowe projektu. Wybór takiego trybu przetargu oznacza, że cena nie będzie jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty.

Oferty w przetargu MSWiA złożyło sześć firm: Sygnity i Wasko; Gildia; PWPW; konsorcjum , On Track Innovations, ASEC i Trusted Information Consulting oraz konsorcjum DGT- Allami Nyomda Nyrt - Challange Card Design Plastikkarten, Allami Nyomda Nyrt i Challange Card Design Plastikkarten GmbH.


TOP 200