Nowe data center firmy Polcom

Na południu kraju firma Polcom otworzyła jedno z najnowocześniejszych i największych centrów przetwarzania danych. Łączna powierzchnia ośrodka wynosi 6 tys. mkw.

Całość została podzielona na serwerownie i część biurową. Budynki były projektowane od razu pod kątem docelowego zastosowania. Część serwerowa została podzielona na pozbawione słupów komory o powierzchni około 300 mkw. (sześć pomieszczeń), w których są instalowane kioski na standardowe szafy. Każda z szaf w każdym kiosku ma dwuskładnikową kontrolę dostępu, wstępu do chronionej części strzegą narzędzia biometryczne. Część serwerowa jest odseparowana od biurowej i technicznej.

Niezawodne zasilanie i chłodzenie

Centrum przetwarzania danych zostało wyposażone w dwutorowe zasilanie pochodzące z dwóch niezależnych linii średniego napięcia (15 kV) pochodzących z dwóch punktów GPZ z własnymi transformatorami. W przypadku awarii obu linii zasilanie zapewni system zasilaczy awaryjnych i własne agregaty prądotwórcze. Obiekt dysponuje możliwością rozwoju do mocy szczytowej 1 MW doprowadzonego do serwerów, przy czym cały system dystrybucji mocy został zrealizowany nadmiarowo i gwarantuje zasilanie na poziomie Tier-4.

Zobacz również:

Chłodzenie części serwerowej zrealizowane jest za pomocą urządzeń klimatyzacji precyzyjnej, zasilanych trzema niezależnymi źródłami chłodu. Urządzenia te pracują w układzie n+1, przy czym posiadają gwarantowane zasilanie. Urządzenia IT chłodzone cieczą mogą być połączone bezpośrednio do układu chłodzenia, zapewniając wysoką sprawność chłodzenia urządzeń o wysokiej gęstości mocy. Układ chłodzenia został zaprojektowany w sposób modułowy, z możliwością gwarantowania Tier-4

Zarządzany budynek

Budynek części biurowej ma cztery kondygnacje, zarządzane i monitorowane za pomocą inteligentnego systemu BMS, który obsługuje wszystkie procesy związane z automatyką budynku. Dane zebrane przez system obejmują nie tylko parametry eksploatacyjne budynku, ale także wszelkie informacje związane z bezpieczeństwem data center. Integracja obejmuje nie tylko lokalne utrzymywanie zadanych parametrów i ich kontrolę, ale także połączenie z telefonią - niektóre parametry (oświetlenie, klimatyzacja) można zmienić za pomocą telefonów IP. System BMS został w całości zaprojektowany i zrealizowany przez inżynierów firmy Polcom.

Biuro rezerwowe

Jednym z zastosowań data center ma być świadczenie usług rezerwowego biura dla podmiotów zewnętrznych. W tym celu dwie kondygnacje budynku, po 700 mkw. każda, zostały specjalnie przygotowane pod kątem biur zapasowych, z których klienci mogą skorzystać w przypadku awarii głównego ośrodka. Dwie spośród czterech kondygnacji zostały zaprojektowane, aby móc przejąć na siebie obowiązki biur zapasowych w przypadku katastrofy ośrodka głównego. Biura wyposażono we wszystkie wymagane urządzenia, od sanitarnych i biurowych, aż po kompletną infrastrukturę teleinformatyczną.

Niezależny węzeł międzyoperatorski

Centrum przetwarzania danych Polcomu ma gotową do użycia infrastrukturę sieciową, przy czym ma własną pulę adresową IP, gdyż dysponuje niezależnym węzłem międzyoperatorskim i statusem autonomicznego systemu w RIPE. Ośrodek jest połączony za pomocą niezależnych łączy, prowadzonych różnymi trasami kablowymi. Taka infrastruktura gwarantuje nieprzerwany dostęp do Internetu nawet w przypadku awarii u jednego z operatorów.

Ochrona elektromagnetyczna i przeciwpożarowa

Aby zapewnić ochronę przeciwpożarową, zastosowano boksy serwerowe o gwarantowanej odporności EI90, wykrywaniem wczesnego stadium pożaru zajmuje się inteligentny system wykrywania dymu, który może wyzwolić gaszenie gazem neutralnym (zaprojektowano podwójne źródło czynnika, by zapewnić nadmiarowość także tego elementu).

Ochrona elektromagnetyczna obejmuje ekranowanie wszystkich boksów serwerowych, ponadto zbrojenie elementów budynku zostało połączone w jednolitą strukturę klatkową.


TOP 200