Nowe, darmowe skrzynki Onetu: 1 GB czy 250 MB?

Jak poinformował Onet w oficjalnym komunikacie, od dziś użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnego konta o pojemności do 1 GB, jednakże z zastrzeżeniem, że po tygodniu muszą skrzynkę "wyczyścić" do 250 MB. Konkurencja Onetu wskazuje, że opis usługi jest mylący, więc działanie portalu może mieć znamiona czynu nieuczciwej konkurencji. $"Według nas wszystko jest jasne"$ - zaznacza Mariusz Biedrzycki, dyrektor komunikacji marketingowej Onet. Jak na razie jedynie Wirtualna Polska zapowiedziała, że w przeciągu tygodnia uruchomi nową usługę poczty. Konkurencyjne portale są spokojne.

Nowe, darmowe skrzynki Onetu: 1 GB czy 250 MB?
To kolejny etap wyścigu zbrojeń poczty elektronicznej. Przypomnijmy: kilka miesięcy temu najpierw Interia powiększyła pojemność konta do 100 MB. Tego samego dnia z odsieczą przyszło o2.pl, udostępniając swoim użytkownikom darmowe 250 MB skrzynki.

Od dziś rusza większa poczta Onetu. Jak poinformował portal, użytkownicy otrzymują do dyspozycji konta do 1 GB - jednak w tym przypadku jest pewno obostrzenie: internauci co tydzień muszą porządkować pocztę i usuwać wiadomości tak, by skrzynka miała do 250 MB pojemności.

"Onet de facto uruchomił skrzynki 250 MB, a nie 1 GB" - komentują konkurencyjne portale - "Ciekawe, co będzie się działo z większymi e-mailami, które nie zostaną usunięte - będą automatycznie kasowane?"

Mariusz Biedrzycki, dyrektor komunikacji marketingowej wyjaśnia ze spokojem: "Wszystko jest jasno opisane w regulaminie. Onet nie będzie żadnych e-maili kasował. Użytkownik po tygodniu otrzyma wiadomość, że powinien oczyścić skrzynkę. Dalej będzie mógł korzystać z listów, które ma na koncie, nie będzie jednak nowych pobierał. Zostanie mu jedynie wysłany komunikat, że taki i taki adresat przesłał list na jego adres, ale żeby ten list przeczytać, trzeba zrobić porządek ze skrzynką."

Nieuczciwa konkurencja?

"Czytając hasło "Nawet 1 GB" i "do 1 GB", przecieramy oczy ze zdumienia" - komentuje Michał Brański, członek zarządu o2.pl - "Nasz konkurent bawi się z internautami w kotka i myszkę, gdyż o pewnych istotnych ograniczeniach informuje de facto dopiero po rejestracji konta. Zastanawiamy się czy takie posunięcie nie wprowadza w błąd użytkowników i nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu Art. 10 Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji. Artykuł ten mówi: "Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie [...] usług albo jego brak, które może wprowadzać klientów w błąd co do [...] ilości, jakości [...] lub innych istotnych cech [...] usług [...]."

Z tymi oskarżeniami nie zgadza się Mariusz Biedrzycki. "Nasze zapisy są jasne, wyraźnie wskazujemy, że darmowe konto 1 GB dostępne jest na tydzień" - wyjaśnia.

"Dziwi nas przede wszystkim nierzetelna komunikacja marketingowa, wprowadzająca, naszym zdaniem, w błąd użytkowników sieci" - zaznacza Tomasz Woźniak, dyrektor programowy Wirtualnej Polski - "Na pierwszy rzut oka wygląda na to, ze użytkownik otrzymuje 1 GB pocztę za darmo. Faktycznie jednak otrzymuje... 10MB i jedynie poprzez aktywne zwiększenie pojemności może posiadać większe konto. Opcja darmowego 1GB dostępna jest jedynie przez tydzień. Według mnie przekaz marketingowy ma się nijak do stanu faktycznego. To przykre, że Onet w ten sposób próbuje konkurować na rynku. Ale cóż - użytkownicy sami to zweryfikują i ocenią."

Dodajmy, że zmiany w poczcie Onetu dotyczą również wielkości załącznika - teraz można w wersji bezpłatnej konta przesłać plik do 10 MB, a w wersji płatnej do 20 MB. OnetPoczta wprowadza też opcję informowania o wielkich przesyłkach - użytkownik jest powiadamiany krótkim komunikatem o nadejściu dużego listu. Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o nadawcy lub temacie, sam decyduje czy rzeczywiście chce odebrać list.

Będą jeszcze większe skrzynki?

Nowa usługa Onetu była dość dużym zaskoczeniem dla rynku. Czy inni pójdą tym tropem i poszerzą jeszcze parametry konta?

Z pewnością zmiany wprowadzi Wirtualna Polska. Jak nas poinformowano, nowa usługa jest już testowana, a jej debiut nastąpi w przyszłym tygodniu. Możemy spodziewać się zmian w pojemności skrzynek i interfejsie.

"Zastanowimy się" - na pytanie o zmiany w poczcie Interii odpowiada Mariusz Kuziak, rzecznik prasowy portalu - "Spodziewaliśmy się reakcji Onetu, wiedzieliśmy, że po wprowadzonych przez nas zmianach, konkurent zareaguje."

O2.pl jest spokojne o swoją pocztę. "Należy zaznaczyć, że Onet.pl stara się doszlusować do konkurencji, która zostawiła go w tyle jakiś czas temu" - wskazuje Michał Brański, członek zarządu portalu - "o2.pl wyznaczyło standard skrzynkami 250-megowymi i do tego poziomu podniósł parametry Onet. Nie mamy powodu do obaw. W naszych oczach konta w portalu o2.pl oraz w komunikatorze Tlen.pl mają lepsze parametry, wystarczy spojrzeć na maksymalną wielkość przesyłki (20 mb na o2.pl, 10 mb na onet.pl), która de facto decyduje o tym, czy te dodatkowe megabajty pojemności skrzynki w ogóle internauta będzie potrafił wykorzystać."

Nie martwi się również Gazeta.pl. "Analizujemy tendencje rynkowe i zachowania konkurentów" - powiedział Artur Niewrzędowski, rzecznik prasowy Gazety.pl - "W zakresie bezpłatnych kont pocztowych nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa."

Więcej informacji:

http://www.poczta.onet.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200