Nowe chipsety przyspieszą Core 2 Duo

Intel zapowiada, że nowe chipsety Bearlake X i Q zwiększą wydajność procesorów Core 2 Duo do 15%. Jednocześnie należy oczekiwać rezygnacji z gniazd PS/2 i LPT, które prawdopodobnie znikną z wyposażonych w nowe chipsety płyt głównych.

Rezygnacja z przestarzałych, aczkolwiek wykorzystywanych jeszcze przez wielu użytkowników portów ma na celu skłonienie konsumentów do zakupu nowocześniejszych peryferiów. Nie jest to pierwsza próba tego typu, wielu z Was pamięta zapewne, że już kilka lat temu Abit ze swoimi modelami IT7-Max próbował podobnego zabiegu, wyposażając swój model z chipsetem i845E tylko w porty USB 2.0. Próba jak pamiętamy zakończyła się totalną klęską, płyty zostały zbojkotowane przez większość użytkowników, a kolejny model Abita tej serii posiadał już port PS2. Czasy się jednak zmieniły więc należy oczekiwać, że posunięcie Intela spotka się z większym zrozumieniem konsumentów.

Nowe chipsety mają obsługiwać szynę systemową 1333 MHz (oficjalnie, bo nieoficjalnie można dokonać takich ustawień w większości dobrych obecnie sprzedawanych modeli). Bearlake-X będzie następcą modelu i975 i pojawi się w płytach w trzecim kwartale bieżącego roku. Chipset zapewni obsługę PCI Express 2.0 z 5,0 GHz zegarem, będzie także obsługiwał dwa gniazda PCI Express x16, dwukanałowe pamięci DDR2 800 i DDR3 1333 MHz.

Zobacz również:

  • GlobalFoundries może trafić w ręce Intela

Tańszy model Bearlake-Q także ma obsługiwać szynę systemową 1333 MHz, jednak prawdopodobnie nie zapewni obsługi pamięci DDR3 1333, a jedynie 1066 MHz i będzie pozwalał na instalację tylko jednej karty graficznej.

Oba mostki północne mają współpracować z nowym mostkiem południowym ICH9 z poprawiony kontrolerem sieciowym mniej obciążającym procesor. ICH9 ma być także wyposażony w sprzętowy firewall. Z kolei ICH10 ma także posiadać zintegrowany kontroler sieci WiFI.


TOP 200