Nowe centra usług IT ściągają do Polski

Szybko rozwija się wrocławski oddział TBSCG, oddziały Capgemini powstają w Opolu i we Wrocławiu - gdzie centrum B&R uruchomiło Dolby. Dong Energy tworzy w Warszawie centrum IT.

100 tys.

osób ma pracować na koniec 2012 roku w zlokalizowanych w Polsce centrach usług z kapitałem zagranicznym, oznacza to wzrost o 10 tys. osób w porównaniu do roku 2011. Dziś takich centrów jest w Polsce ok. 300, z czego 80 to ośrodki badawczo-rozwojowe.

Wymienione cztery firmy: Capgemini, TBSCG, Dolby Laboratories i Dong Energy, zamierzają zatrudnić w tym roku w Polsce ok. 550 specjalistów IT. Pierwsza z firm rozbudowuje Software Solutions Center we Wrocławiu, z drugiej zaś strony, tworzy piąte już centrum usług IT w Polsce, w Opolu. Dong Energy, duński koncern energetyczny, wybrał Warszawę na siedzibę centrum IT, które będzie świadczyć usługi dla sektora utilities, w tym związane z systemem SAP i oprogramowaniem ABAP (pisaliśmy o tym w Computerworld 6/2012).

Nowe inwestycje, nowe potrzeby rekrutacyjne

W kilka tygodni po deklaracjach Capgemini i Dong Energy o inwestycji we Wrocławiu poinformowało także Dolby Laboratiores. Firma w centrum zatrudniającym 100 osób zamierza prowadzić prace nad adaptowaniem własnych technologii stosowanych np. w zestawach kina domowego na inne urządzenia: telefony komórkowe, tablety, set-top-boxy, odtwarzacze Blu-ray i adaptery multimediów. Szefem polskiego centrum R&D Dolby został Łukasz Bratek. Objął on stanowisko Director of Engineering. Natomiast zespołem Quality Assurance będzie kierował Jarek Gretkierewicz.

"Mając gotowy zespół zarządzający, aktywnie poszukujemy w tej chwili pracowników do centrum we Wrocławiu" - mówi Mike Rockwell, wiceprezes odpowiedzialny za produkty i technologię w Dolby Laboratories. Firma poszukuje m.in. programistów tworzących rozwiązania do tzw. urządzeń wbudowanych (embeded), ale także testerów oprogramowania. Dolby Wrocław będzie wchodzić w skład struktury Dolby obejmującej ponad 30 centrów badawczo-rozwojowych na całym świecie.

Czego firmy IT szukają w Polsce

Wrocław został wybrany jako lokalizacja nowego centrum Dolby Laboratories m.in. ze względu na cieszącą się dużą renomą Politechnikę Wrocławską, ale także swoją wielkość, znaczenie i położenie. Wrocław to duże centrum kulturalno-biznesowe, mające znakomite połączenia z innymi częściami Europy. Nie bez znaczenia był fakt, że oddziały ma tu wiele firm z branży technologicznej.

Potrzebowaliśmy miasta, które będzie dobrze skomunikowane z naszą centralą w Londynie, w którym znajdują się bardzo dobre uniwersytety z kierunkami technicznymi. Wrocław doskonale spełniał te kryteria. W tym roku zamierzamy podwoić liczbę zatrudnionych tu osób i zbliżyć się do 100.

Łukasz Szostak, dyrektor polskiego oddziału TBSCG, który niedługo będzie tworzył oddział firmy w Stanach Zjednoczonych

Z kolei firma informatyczna TBSCG (The Banyan Solutions Consulting Group) szukała miejsca w Europie, które zapewniłoby jej możliwość szybkiego wzrostu związanego z agresywnymi planami sprzedażowymi. "Lokalizacja, której szukaliśmy, miała pozwolić na zatrudnianie specjalistów z branży IT władających językami obcymi, którzy będą w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawiamy przed pracownikami. Potrzebowaliśmy miasta, które będzie dobrze skomunikowane z naszą centralą w Londynie, w którym znajdują się bardzo dobre uniwersytety z kierunkami technicznymi. Wrocław doskonale spełniał te kryteria" - wyjaśnia Łukasz Szostak, dyrektor polskiego oddziału TBSCG, który niedługo będzie tworzył nowy oddział firmy w Stanach Zjednoczonych. "Wcześniej próbowaliśmy rekrutować pracowników w innych krajach w Europie Wschodniej i Południowej, ale Wrocław dowiódł, że jest bezkonkurencyjny" - dodaje.

Od 2007 r. TBSCG zatrudniło w Polsce 45 osób. W tym roku TBSCG zamierza podwoić zatrudnienie, a - jak przekonują przedstawiciele kierownictwa - z miesiąca na miesiąc dołączają nowi specjaliści IT. Rok 2012 ma być przełomowy, ponieważ będzie pierwszym, w którym firma rozpocznie aktywną sprzedaż na polskim rynku. TBSCG rozpoczęło już współpracę z dużą firmą z branży ubezpieczeniowej, której nazwy Łukasz Szostak nie chciał zdradzić. "Cały czas mamy otwarte rekrutacje. Rynek, na którym działamy, jest dziś bardzo chłonny, więc możemy sobie na to pozwolić" - komentuje.

Praca przede wszystkim na eksport

TBSCG szuka programistów technologii WWW, specjalistów od systemów ECM (Enterprise Content Management), programistów rozwiązań front-end, jak również testerów oprogramowania, czy specjalistów ds. zarządzania projektami. Firma w Polsce prowadzi tzw. Delivery Centre, w którym odbywa się większość prac projektowych, które nie wymagają obecności u klienta. Drugie centrum we Wrocławiu firmy TBSCG - Enterprise Operations Department (EOD) - odpowiada zaś za utrzymanie i rozwój wdrożonych systemów. "EOD dostarcza takie usługi jak hosting, monitorowanie systemów, wsparcie techniczne pierwszej, drugiej i trzeciej linii, czy rozwój istniejących rozwiązań" - opowiada dyrektor polskiego oddziału TBSCG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200