Nowe, bezpieczne GG

Firma SMS Express udostępniła nową wersję popularnego komunikatora Gadu-Gadu - oznaczoną jako 6.0 build 149. Z najnowszej edycji usunięto błędy występujące podczas wysyłania wiadomości SMS oraz - co najważniejsze - błąd w zabezpieczeniach, umożliwiający ukrycie prawdziwej nazwy pliku przesyłanego do użytkownika GG (zdaniem ekspertów, błąd ten mógł być wykorzystany do 'dyskretnego' przesyłania wirusów i trojanów). W rozmowie z PCWK Online Łukasz Fołtyn, autor Gadu-Gadu zapowiedział również, że w komunikatorze prawdopodobnie pojawi się wkrótce obsługa wideokonferencji.

W wersji 6.0 build 149 poprawiony został błąd, pojawiający się podczas wysyłania wiadomości SMS do abonentów sieci ERA. Usunięto również błąd, który umożliwiał zamaskowanie prawdziwej nazwy pliku wysyłanego do użytkownika komunikatora. O problemie tym poinformował jako pierwszy Bartosz Kwitkowski - wykrył on, że Gadu-Gadu ma problemy z właściwym odczytaniem odpowiednio spreparowanej nazwy pliku. Przy próbie wysłania do użytkownika komunikatora pliku, który miał dwa rozszerzenia, rozdzielone wieloma spacjami, program odczytywał tylko pierwsze z rozszerzeń - użytkownik mógł więc pobrać i uruchomić plik, który wydawał się np. grafiką w formacie .JPG, a w rzeczywistości był plikiem wykonywalnym z rozszerzeniem .EXE. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Dziura w Gadu-Gadu".

Informacja o usunięciu błędu w zabezpieczeniach nie została uwzględniona na liście zmian w najnowszej wersji GG - potwierdził ją jednak w rozmowie z naszą redakcją Łukasz Fołtyn, autor programu. "W w ciągu najbliższego miesiąca prawdopodobnie udostępnimy kolejną znaczącą aktualizację Gadu-Gadu - w programie znajdzie się ulepszony moduł umożliwiający prowadzenie rozmów głosowych" - powiedział nam Ł. Fołtyn. Co ciekawe, autor Gadu-Gadu poinformował, iż do komunikatora może zostać wkrótce zaimplementowana obsługa wideo-chatów.

Zobacz również:

  • Slack podnosi ceny dla użytkowników subskrypcji Pro

Zapraszamy do pobrania GG 6.0 Build 149 z naszego serwisu - plik można znaleźć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200