Nowe USB-C dostarczy ponad dwa razy większą moc

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy na rynku pojawi się sprzęt USB spełniający wymogi najnowszej specyfikacji, dzięki której interfejs tego typu będzie w stanie dostarczać moc 240 watów. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że maks. moc wspierana przez dostępne obecnie interfejsy USB-C wynosi 100 watów, czyli jest ponad dwa razy mniejsza.

USB

Nowy standard został opracowany przez USB-IF (USB Implementers Forum). Zgodnie z nim moc 240 watów będą dostarczać kable i konektory USB oznaczone symbolem USB-C 2.1 zgodne ze specyfikacją USB PD (USB Power Delivery) wersja 3.1.

Jak wiadomo konektory USB-C mają owalny kształt, obsługują odwracalne kable i znajdują zastosowania w smartfonach, tabletach oraz komputerach. Wyższa wspierana moc oznacza, że okablowanie będzie mogło obsługiwać większe i bardziej wymagające urządzenia, takie jak laptopy do gier, duże stacje dokujące, monitory 4K czy większe drukarki. USB-C ma owalne porty i odwracalne kable, obsługujące telefony, tablety i komputery.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać

Osprzętowi USB-C nowego typu będzie towarzyszyć nazwa Extended Power Range (EPR) i na wszystkich produktach tego typu pojawią się naklejki informujące użytkownika o tym, że obsługuje on moc 240 W.

Na rynku będą też dostępne kable obsługujące mniejszą, standardową moc, oznakowane symbolem SPR (Standard Power Range). Na sprzęcie wspierającym moc 240 watów znajdzie się natomiast oznakowanie SPR/EPR.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200