Nowe Kadu już jest

Ukazała się właśnie najnowsza wersja Kadu - jednego z najpopularniejszych klientów komunikatora Gadu-Gadu dla Linuksa.

Gadu-Gadu to bodaj najpopularniejszy komunikator wśród polskich użytkowników Internetu, zaś Kadu to jego równie popularny odpowiednik w środowisku linuksowym. Po prawie trzech miesiącach od wydania poprzedniej, ukazała się nowa wersja tego programu – Kadu 0.3.8.

Nowe Kadu już jest

Kadu

Jak zapewniają jego autorzy, nowe Kadu jest dużo szybsze (dzięki lepszym algorytmom ekspansji emotikonów i innym gruntownym optymalizacjom) i ładniejsze – to już kwestia gustu, tym bardziej, że interfejs programu możemy dowolnie modyfikować (dzięki zmianom w wyglądzie okna głównego oraz możliwości zainstalowania i wybrania konkurencyjnych zestawów ikon).

Zobacz również:

  • Sposoby na lepsze wykorzystanie Wiadomości w Androidzie

Przede wszystkim jednak nowe Kadu ma być bardziej kompatybilne z GG, m.in. dzięki obsłudze wielolinijkowych opisów. W nowej edycji programu zostało całkowicie przebudowane okno historii (jest teraz o wiele wygodniejsze), dodano natywną obsługę wszystkich popularnych systemów dźwiękowych (arts, dsp, esd), możliwość zapamiętywania wielkości okien, a nawet obsługę syntezatora mowy. Dzięki rozbudowanemu mechanizmowi modułów, w które można doposażyć Kadu, dostępne są już m.in. takie rozszerzenia, jak: komunikacja z programem Xmms (wstawianie listy odtwarzania do opisu), sprawdzanie pisowni, powiadomienia o nadchodzącej poczcie. Ciekawą opcją jest zbiór skryptów w języku TCL o nazwie KaduPro, wśród których znajdziemy m.in. takie skrypty, jak autostatus (automatyczne ustawianie statusu), autoresponder (automatyczne odpowiadanie na rozmowę), poprawianie błędów, klonowanie Kadu, filtrowanie anty-spamowe czy statystyki. Mało tego, po zainstalowaniu skryptu KaduChess będziemy mogli w oknie rozmowy... zagrać ze znajomym w szachy. Jeśli dodamy do tego możliwość konfigurowania wyglądu, zmiany tzw. tematów, zestawów emotikonów czy dźwięków - otrzymamy naprawdę funkcjonalny i rozbudowany o niedostępne w innych programach opcje komunikator.

Na stronie autorów, oprócz najnowszej wersji stabilnej, znajdziemy również pakiety przygotowane dla konkretnych dystrybucji.

Kadu 0.3.8 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.idg.pl/ftp/linux_329/Kadu.0.3.8.html

Więcej informacji:

http://www.kadu.net

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200