Nowe AMD 64? Przygotuj sobie aktualny BIOS

Zarówno jedno- jak i dwurdzeniowe procesory AMD 64 mają być kompatybilne z najnowszymi, dostępnymi obecnie płytami głównymi z podstawką Socket 939. Okazuje się jednak, że przynajmniej część procesorów AMD serii E, które trafiają właśnie do sklepów i są produkowane są w procesie technologicznym 0,09 mikrona, do poprawnej pracy będzie wymagało nowych wersji BIOS-u płyty głównej.

Problemy z obsługa procesorów AMD 64 najczęściej występują w przypadku płyt głównych wyposażonych w chipsety NVIDIA nForce 3 i 4. NVIDIA twierdzi, że wina nie leży po stronie jej chipsetów i projektów referencyjnych płyt, lecz wynika z niekompatybilności BIOS-ów stosowanych przez niektórych producentów. Chodzi głównie o płyty Abita i Epoxa, które wymagają specjalnej wersji BIOS-u, która może rozwiązać zaistniały problem. Sęk w tym, że obecnie takie wersje BIOS-u nie są dostępne. Procesory sprawiające problem to tzw. rewizja E0, którą wyposażono w zestaw instrukcji SEE3 i dokonano w nich zabiegów optymalizujących wewnętrzną architekturę. Układy te mają zmienione ustawienia napięcia i zarządzania termicznego.

Zobacz również:

  • Ten procesor obsłuży szybko każdą sieć komputerową
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200