Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Aby odpowiedzieć na rosnące obawy dotyczące prywatności, Amazon przesuwa część przetwarzania z chmury do sprzętu w domu. W jaki sposób sztuczna inteligencja napędza rozwój technologii konsumenckich?

W ciągu godziny we wtorek, 28 września, Amazon wprowadził szereg nowych produktów dla inteligentnego domu, w tym robota napędzanego przez Aleksę, inteligentny wyświetlacz Echo, który można zamontować na ścianie, interaktywny wideofon dla dzieci, dzwonek do drzwi z działu Blink, nowe produkty bezpieczeństwa domowego i wiele innych.

Sztuczna inteligencja - Amazon nazywa ją inteligencją „otoczenia" - była wspólnym wątkiem wszystkich tych nowych produktów. Firma twierdzi, że pozwoli to jej różnym produktom na bezproblemową współpracę. Ale ze względu na rosnące obawy konsumentów dotyczące prywatności, zespoły deweloperskie Amazona skupiły się na zmniejszeniu zależności swoich produktów od chmury obliczeniowej, przesuwając więcej mocy obliczeniowej do samego urządzenia, aby utrzymać informacje na poziomie lokalnym i pod kontrolą użytkowników.

Zobacz również:

  • Maleje zainteresowanie urządzeniami smart home
  • Rosną inwestycje w infrastrukturę brzegową
Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Fot. mat. Amazon

Autonomiczny robot domowy Astro firmy Amazon będzie poruszał się po domu, korzystając z tej samej technologii, którą wykorzystują najlepsze odkurzacze-roboty.

Amazon pracuje nad robotem domowym od lat, nie jest więc zaskoczeniem, że Astro jest w zasadzie Aleksą na kółkach. Firma zamierza dać botowi własną „osobowość” a np. animowane oczy na jego wyświetlaczu będą reagować na polecenia słowne.

Astro może zrobić wszystko to co Echo Show, w tym nawiązywanie dwukierunkowych połączeń wideo, streaming filmów i programów telewizyjnych, kontrolowanie innych inteligentnych urządzeń domowych. Amazon sugeruje również, że jego bot będzie doskonałym domowym towarzyszem dla osób starzejących się, pomagając jednocześnie zdalnym opiekunom utrzymać z nimi osobisty kontakt. Zamontowanie kamery na peryskopie pozwala robotowi na skanowanie obszarów, które w przeciwnym razie znalazłyby się poza polem widzenia. Może być także połączony z domowym systemem bezpieczeństwa Ring Alarm Pro, aby patrolować dom, reagować na alerty czujników i ostrzegać, gdy napotka nieznane osoby w domu.

Podobnie jak wysokiej klasy robot odkurzacz, dwukołowy Astro wykorzystuje technologię jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM) do poruszania się po wnętrzu domu, omijając obiekty znajdujące się wcześniej na jego drodze i automatycznie hamując, jeśli przed nim poruszy się zwierzę lub obiekt.

Echo Show 15

Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Nowy Amazon Echo 15 może być używany w trybie portretowym lub krajobrazowym, z możliwością powieszenia na ścianie. Fot. Amazon

Plotki o montowanym na ścianie inteligentnym wyświetlaczu Echo potwierdziły się w dniu premiery Echo Show 15. Można go ustawić na blacie równie łatwo, jak powiesić na ścianie. Wyposażony w 15,6-calowy ekran dotykowy 1080p, Echo Show 15 może pracować w trybie pionowym lub poziomym. Jego wbudowana kamera rozpozna twarz użytkownika, a następnie wyświetli dostosowane do niego informacje - przypomnienia, wydarzenia z kalendarza, notatki, a nawet muzykę, której właśnie słuchałeś - odpowiednio do sytuacji.

Zgodnie z inicjatywą Amazona dotyczącą prywatności, nowy inteligentny wyświetlacz jest napędzany przez czterordzeniowy procesor Amazon AZ2 Neural Edge, który będzie przetwarzał polecenia głosowe lokalnie, zamiast wysyłać nagrania głosowe do chmury.

Ring Always Home Cam

Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Nowy Ring Always Home Cam będzie latać autonomicznie wokół domu, gdy system bezpieczeństwa Ring domu będzie w trybie uzbrojonym. Fot. Amazon

Ring zapowiedział swoją powietrzną kamerę bezpieczeństwa ponad rok temu, teraz Ring Always Home Cam wreszcie wchodzi na rynek. Wyposażony w aparat dron będzie sprzedawany jako jeden z produktów Amazon Day 1, co oznacza, że aby go kupić, trzeba będzie mieć specjalne zaproszenie.

Ring Alarm Pro

Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Całkowicie nowy Ring Alarm Pro posiada wbudowaną pamięć do przechowywania nagrań wideo z kamer bezpieczeństwa Ring. Fot. Amazon

Ring sprawia, że system bezpieczeństwa domowego DIY, i całkowicie nowy Ring Alarm Pro uprości funkcjonowanie inteligentnego domu poprzez integrację routera Eero 6 w tym samym pudełku. Eero 6 to router Wi-Fi MESH, więc będzie można łatwo rozszerzyć zasięg sieci poprzez dodanie dodatkowych węzłów Eero 6.

Nowa funkcja o nazwie Ring Edge pomoże zrealizować obietnicę Amazona, zmniejszenia konieczności przesyłania informacji do chmury. Ring Alarm Pro będzie wyposażony w gniazdo kart microSD - karta o pojemności 64 GB będzie w zestawie – co pozwoli przechowywać nagrania wideo z kamer bezpieczeństwa Ring, a nagrania będą przetwarzane na samym urządzeniu.

Amazon Glow

Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Amazon nadal pracuje nad inteligentnymi produktami dla dzieci – powstał zupełnie nowy Amazon Glow. Fot. Amazon

W tym sektorze rynku Amazon Glow jest jak do tej pory najbardziej ambitnym produktem firmy. Składający się z podłączonego do chmury inteligentnego wyświetlacza, projektora wideo i skanera 3D, Glow pozwoli dzieciom nie tylko angażować się w rozmowy wideo przez internet, ale także na wchodzenie w interakcje – granie w gry, rozwiązywanie zagadek czy rysowanie.

Producent twierdzi, że współpracował z takimi gigantami jak Disney, Mattel i Ulica Sezamkowa, aby opracować interaktywne treści Glow i przygotował zestaw do tworzenia oprogramowania, aby zachęcić inne firmy do produkcji treści własnych.

Blink Video Doorbell

Nowa wizja inteligentnego domu firmy Amazon pod znakiem AI i Edge

Blink w końcu wchodzi na rynek inteligentnych dzwonków do drzwi. Fot. Amazon

Dzwonek Blink Video Doorbell będzie współpracować z Aleksą, urządzenie będzie można kontrolować za pomocą poleceń głosowych i otrzymywać powiadomienia, gdy wykryje ruch lub ktoś naciśnie przycisk.

Michael Brown zajmuje się inteligentnymi domami, domową rozrywką i sieciami domowymi, pracując w inteligentnym domu, który zbudował w 2007 roku.

Oryginalny artykuł pochodzi z TechHive

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200