Nowa wersja systemu Solaris

Sun opracował nową wersję systemu operacyjnego Solaris, który zarządza serwerami produkowanymi przez tę firmę. W opinii analityków będzie to chyba ostatnia modyfikacja tego oprogramowania, zanim Sun zostanie przejęty przez firmę Oracle.

Wśród nowych funkcjonalności obsługiwanych przez system Solaris 11 (znany również pod roboczą nazwą Nevada) znajdują się między innymi opcje opracowane z myślą o serwerach zawierających intelowski procesor Nehalem. Są to usprawnienia, dzięki którym serwery pracują wydajniej oraz pobierają mniej prądu.

Sun wprowadził też do systemu Solaris 11 mechanizmy pozwalające lepiej kontrolować zwirtualizowane środowiska obliczeniowe, w tym systemy pamięci masowych wykorzystujące tę technologię. Firma zapowiada, że premiera systemu Solaris 11 będzie miała miejsce w połowie br.

Warto w tym momencie przypomnieć, że system operacyjny Solaris pojawił się w 1992 roku, jako następca systemu SunOS. System zarządzał na początku serwerami zawierającymi firmowe procesory Sparc, ale z czasem znalazł też zastosowanie w serwerach opartych na innych układach CPU.

Sun opracował wersję 10 systemu Solaris w 2005 roku, a w połowie 2006 r. wprowadził do niego nowe rozwiązania, takie jak 128-bitowy system plików ZFS czy technologię wirtualizowania zasobów (koncepcja znana pod nazwą Containers).

W 2008 r. firma udostępniła oficjalnie oprogramowanie OpenSolaris. Niektórzy analitycy spekulują, że Oracle po przejęciu firmy Sun połączy system OpenSolaris z Linuksem. Jednak do dzisiaj nie zostało to przez nikogo oficjalnie potwierdzone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200