Nowa wersja przeglądarki Chrome ostrzeże użytkowników przed protokołem http

Google zapowiada, że od lipca tego roku jego przeglądarka Chrome zacznie wyświetlać na pasku adresu komunikat "not secure" wtedy, gdy połączenie skonfigurowane przez komunikującą się z nią witryną nie jest bezpieczne.

Ma to miejsce wtedy, gdy witryna nie szyfruje danych wymienianych z przeglądarką. Można to poznać po tym, że adres witryny zaczyna się od wyrażenia http//, a nie https. Wyrażenia http i https informują jakiego protokołu dana witryna używa do transmitowania danych.

Jak łatwo się domyśleć protokół https szyfruje dane, a protokół nie robi tego, dlatego dane takie po przechwyceniu można od razu odczytać. Obecnie przeglądarki Chrome potrafią również informować użytkowników o tym, że połączenie jest niezabezpieczone, obsługują jednak w ten sposób tylko niektóre witryny. Za kilka miesięcy będzie to standard.

Zobacz również:

Google zapowiedział, że w ostatnim tygodniu lipca tego roku udostępni użytkownikom przeglądarkę Chrome 68, wbudowując w nią mechanizm rozpoznający rodzaj protokołu i informujący użytkownika o tym czy dane połączenie jest bezpieczne czy też nie.

Jeśli połączenie będzie bezpieczne, przeglądarka wyświetli na pasku adres URL i zieloną zamkniętą kłódkę. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony spełniony, pojawi się ostrzeżenie "not secure" oraz prawdopodobnie (nie jest to jeszcze zdecydowane) wyraźna czerwona ikona, którą trudno będzie nie dostrzec.

Google informuje jednocześnie, że po sprawdzeniu 100 najbardziej popularnych witryn, 81 szyfruje domyślnie dane. Po sprawdzeniu wszystkich strony otwieranych przez przeglądarki Chrome (Windows oraz Android) okazała się, że 68% z nich szyfruje dane. W przypadku platform Chrome OS oraz macOS jest nieco lepiej. Współczynnik ten wynosi 78%.


TOP 200