Nowa wersja SCO Unixa

Santa Cruz Operation (SCO) wprowadził na rynek upgrade do systemu operacyjnego Unix dla serwerów z procesorami Intela - OpenServer 5.0. SCO przoduje na rynku systemów zgodnych z Unixem dla tych procesorów.

Santa Cruz Operation (SCO) wprowadził na rynek upgrade do systemu operacyjnego Unix dla serwerów z procesorami Intela - OpenServer 5.0. SCO przoduje na rynku systemów zgodnych z Unixem dla tych procesorów.

Na rynku systemów operacyjnych dla serwerów z procesorami Intela mocną pozycję ma system Novell NetWare, specjalnie przystosowany do spełniania funkcji serwera plików i drukowania; zagraża mu zaś Windows NT, najlepiej nadający się na serwer aplikacji. SCO twierdzi, że OpenServer 5.0 oferuje więcej niż obydwa te systemy i nadaje się do obsługi aplikacji krytycznych dla działalności przedsiębiorstwa. Firma twierdzi, że użytkownicy mogą uruchamiać na nowym systemie nie tylko obsługę plików i drukowania, ale także bramy do rozległych sieci, programy komunikacyjne oraz dowolne aplikacje.

Wedługg danych IDC firma SCO ma obecnie ok. 14% udział w rynku systemów operacyjnych dla serwerów i obsługuje 34% istniejących instalacji serwerów unixowych w świecie. Obecnie coraz większy udział w tym rynku przejmuje Windows NT Advanced Server. Są to zresztą systemy konkurujące ze sobą coraz silniej, mimo że użytkownicy często mają obydwa te systemy i posługują się nimi jednocześnie w celu zwiększenia właściwości funkcjonalnych swych sieci.

Dla wsparcia swej strategii obsługi aplikacji krytycznych, SCO w nowym systemie oferuje:

- Obsługę symetrycznego przetwarzania wieloprocesorowego (SMP) w samym systemie, a nie za pośrednictwem oddzielnych rozszerzeń, jak miało to miejsce dotychczas. SCO Unix jest w stanie obsługiwać ok. 30 procesorów.

- Sterowniki urządzeń i stosy protokołów komunikacyjnych są obecnie wielowątkowe, mogą więc jednocześnie realizować wiele funkcji. Do tej pory jedynie jądro systemu SCO Unix było wielowątkowe.

- Do systemu dodano wiele funkcji programistycznych (API) do obsługi baz danych.

- W celu zwiększenia niezawodności system obsługuje dyski w konfiguracji RAID 0, 1 i 5, z możliwością wykonywania na nie backupu klientów Unix i Windows.

- Dodano nowe narzędzia znakowe i graficzne (w środowisku Motif) do administrowania systemem.

Przewiduje się, że cena systemu dla 5 użytkowników wyniesie ok. 1 tys. USD. Cena wersji Enterprise, zawierającej połączenie z NetWare i dostęp do Internetu, wynosi ok. 2 tys. USD. Istnieje także wersja przeznaczona dla indywidualnego użytkownika OpenServer Desktop System w cenie ok. 1200 USD.


TOP 200