Nowa wersja Mac OS X pojawi się na rynku na początku przyszłego roku

Steve Jobs, dyrektor wykonawczy Apple Computer, wierzy, że - mimo opóźnienia - nowy system operacyjny odniesie analogiczny sukces rynkowy jak komputery iMac.

Kliencka wersja systemu operacyjnego Mac OS X firmy Apple Computer pojawi się na rynku w styczniu przyszłego roku. Wcześniej firma zapowiadała, że system trafi do sprzedaży w III kwartale br. W połowie br. planowane jest natomiast udostępnienie jego wersji beta.

Tymczasem Apple udostępnił programistom czwartą testową wersję systemu - Mac OS X Developer Preview 4. Została ona wyposażona w najnowszą specyfikację API, dzięki której będą oni mogli uaktualnić i dostosować własne oprogramowanie do nowych funkcji oferowanych przez system. Ponadto Mac OS X został wyposażony w odpowiednią wersję przeglądarki Internet Explorer 5 Microsoftu oraz obsługę platformy Java 2 Standard Edition (J2SE). System będzie mógł pracować na dowolnym komputerze Apple wyposażonym w procesor Power PC G3 lub G4 z pamięcią o pojemności co najmniej 64 MB.

"Mac OS X jest tym dla naszego oprogramowania, czym były G4 i iMac dla naszego sprzętu. Jest to wejście na kolejny poziom wydajności i możliwości przy jednoczesnym jego uproszczeniu i upiększeniu" - powiedział Steve Jobs, dyrektor wykonawczy firmy, podczas wystąpienia otwierającego doroczną konferencję programistyczną Apple.

Firma wprowadziła na rynek także zestaw narzędzi programistycznych WebObjects. Jego przyszła wersja, mająca się pojawić na rynku jeszcze w tym roku, ma być - według zapewnień przedstawicieli Apple - w całości napisana w języku Java, co ma pozwolić na jego współpracę z dowolnym oprogramowaniem serwerowym zgodnym z tą technologią.

***

Macworld: Steve Jobs zaprezentował nowy system operacyjny

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200