Nowa wersja Lotus Notes

Użytkownicy za pośrednictwem nowego interfejsu graficznego replikacji mogą w prosty sposób określać widok lub folder, który ma być podstawą do replikacji danych. Replikowane będą wtedy tylko te dokumenty, które spełniają podane kryteria lub pasują do danego foldera. Właściwości te prosto przekładają się na efektywność pracy użytkowników Notes. Po stronie serwera Notes w wersji 4.0 oferują nowy wielowątkowy mechanizm replikacji. Choć tego nie testowaliśmy, Lotus zapewnia, że ogólna przepustowość serwera bedzie podwyższona dzięki możliwości przeprowadzania wielu mechanizmów replikacji jednocześnie.

Obecnie możliwe będzie także dzwonienie za pośrednictwem modemu do jednego serwera i replikowanie baz danych znajdujących się na nim, jak i na innych serwerach podłączonych do sieci lokalnej, w której się on znajduje. Dotychczas każdy serwer, z którego miały być replikowane dane, musiał być wyposażony we własny modem.

Rozmiar

Notes 4.0 to prawdziwy pożeracz pamięci dyskowej. 32-bitowy klient Notes 4.0 potrzebuje aż 60 MB do pełnej instalacji. Instalacja wersji okrojonej, bez plików pomocy, dokumentacji oraz przykładowych szablonów, wymaga nadal 30 MB. To o wiele więcej niż 12 MB niezbędne do zainstalowania 16-bitowego klienta windowsowego w wersji 3.33.

W wersji klienckiej nadal zawarty jest kod dla programistów piszących aplikacje w Notes. Lotus dumnie przypomina o tym swoim użytkownikom w dokumentacji technicznej, ale osobiście uważam, że firma bardziej może się wstydzić tego faktu niż być dumna - kod ten jest zbędnym bagażem dla 95% użytkowników, którzy nie są programistami. Lotus powinien przynajmniej dać użytkownikom możliwość nie instalowania tego modułu podczas instalacji Notes 4.0.

Wydajność

Problemy z wydajnością 32-bitowego klienta wcale nie są banalne. Na komputerze wyposażonym w procesor 486 75 MHz, 12 MB pamięci RAM oraz system operacyjny Windows 95 wystartowanie Notes 4.0 Test Build 2 zabrało aż 48 s. Na takiej samej maszynie, 16-bitowy klient Notes 3.33 ładował się jedynie 10 s, a 16-bitowa wersja Notes 4.0 - 15-20 s.

Co gorsza kiepska wydajność nowych Notes widoczna jest nie tylko przy ich startowaniu. Realizacja takich zadań, jak otwieranie baz danych i określonych widoków w ich obrębie, trwała do czterech razy dłużej przy użyciu klienta 32-bitowego niż przy zastosowaniu klienta 16-bitowego na tej samej bazie danych. Nawet proces replikacji, mimo że przeprowadzany za pomocą nowego interfejsu użytkownika, trwał dłużej.

Pierwsze testy wydajności przeprowadzone na nowszej wersji testowej - Test Build 3 - na komputerach wyposażonych w procesory Pentium 60 MHz i 130 MHz wykazały zauważalne zwiększenie wydajności w stosunku do Test Build 2. Jednak kluczowe funkcje systemu, takie jak proces uruchamiania Notes i otwierania baz danych, nadal mogą trwać dwa do trzech razy dłużej w trybie 32-bitowym, nawet na dobrze wyposażonych komputerach. Szybciej na 32-bitowej wersji Notes 4.0 działa jedynie przy tworzeniu indeksu.

Należy mieć jednak nadzieję, że w pełnej wersji nie będą występowały już problemy z wydajnością. Jeżeli będzie ona nawet tylko zbliżona do wydajności klienta Notes 3.33, to Notes 4.0 można uznać za pewnego zwycięzcę na rynku aplikacji do pracy grupowej.

Jeśli jednak wersja finalna nie będzie miała poprawionej wydajności, to historia Notes 4.0 może nie mieć szczęśliwego zakończenia.


TOP 200