Nowa technologia Wi-Fi zwiększająca przepustowość publicznych punktów dostępowych

Qualcomm opracował układ scalony wykorzystujący nową technologię antenową, dzięki której użytkownicy mogą znacznie zwiększyć szybkość pobierania danych z publicznych punktów dostępowych, z usług których korzysta najczęściej wiele osób.

Problem z takimi punktami polega na tym, że nie mogą one jednocześnie obsługiwać wielu użytkowników. Dlatego wtedy gdy z ich usług chce korzystać wielu użytkowników, muszą się oni liczyć z tym, że dane będą do nich transmitowane z ograniczoną szybkością. Problem ten może rozwiązać technologią nosząca nazwę MU-MIMO (multi user-multiple-input multiple-output), dzięki której publiczny punkt dostępowy może świadczyć swe usługi jednocześnie wielu użytkownikom, wysyłając do nich wiele strumieni danych.

Opracowana przez Qualcomm technologia zakłada, że punkt dostępowy może obsługiwać jednocześnie trzech bezprzewodowych użytkowników. Pod warunkiem oczywiście, że obie komunikujące się ze sobą strony wspierają technologię MU-MIMO.

Qualcomm wprowadzi wkrótce do oferty układy bezprzewodowe, dzięki którym punkt dostępowy może jednocześnie obsługiwać do czterech strumieni danych (czyli komunikować się w tym samym czasie z czterema użytkownikami). Będzie tez oferować podobne układy dla urządzeń bezprzewodowych (smartfony i tablety), które będą mogły korzystać z usług takich punktów dostępowych i wymieniać z nimi dane korzystając jednocześnie z dwóch kanałów transmisji. Firma twierdzi, że punkt dostępowy MU-MIMO może mieć wtedy przepustowość rzędu 600 Mb/s.

Przewiduje się, że pierwsze komercyjne rozwiązania bezprzewodowe wykorzystujące technologię MU-MIMO, dedykowane dla użytkowników domowych, pojawią się na rynku pod koniec br. Podobne rozwiązania, ale klasy „enterprise”, wejdą na rynek najwcześniej w połowie 2015 r.


TOP 200