Nowa technologia IBM dla dysków twardych

Inżynierowie koncernu opracowali technologię, która pozwoli na produkcje dysków twardych o pojemnościach dochodzących do 400 GB. IBM wprowadził już do sprzedaży pierwsze napędy wykorzystujące nowe rozwiązanie.

Koncern IBM opracował rozwiązanie, które pozwoli na bardzo znaczne zwiększenie pojemności dysków twardych. Według twórców technologii, kluczem do kilkakrotnego zwiększenia pojemności dysków jest zastosowanie warstwy magnetycznej ze specjalnego materiału ferromagnetycznego o grubości zaledwie kilku atomów.

Technologia Antiferromagnetically-Coupled Media (AFC) pozwala na przechowywanie na powierzchni jednego cala kwadratowego dysku ok. 100 Gb danych. Obecnie stosowane rozwiązania umożliwiają zapisanie na tej samej powierzchni ok. 20 Gb.

Zobacz również:

  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności
  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat

Według przedstawicieli IBM, dzięki wprowadzeniu rozwiązań wykorzystujących AFC do masowej produkcji w ciągu dwóch lat na rynku pojawią się dyski o pojemności dochodzącej do 400 GB. Obecnie standardem są napędy 20-, 40-gigabajtowe. Dyski dla notebooków produkowane przy wykorzystaniu AFC będą osiągać 200 GB, czyli pojemność ok. 42 płyt DVD. Produkowane przez IBM jednocalowe dyski Microdrive używane w komputerach naręcznych i innych urządzeniach przenośnych, dzięki zastosowaniu technologii AFC, osiągną pojemności rzędu 6 GB.

IBM wprowadził już do sprzedaży pierwsze dyski z technologią AFC. Na razie są to modele o pojemności 48 GB. Napędy cechują się gęstością zapisu rzędu 25 Gb/cal. Jeszcze w bieżącym roku do sprzedaży mają trafić modele o gęstości zapisu zwiększonej o 30%. Docelowo IBM będzie stosował technologię AFC we wszystkich dyskach twardych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200