Nowa technologia "Chip-Up" firmy ACER

Nie ma z pewnością ani jednego użytkownika, który nie odczuwałby potrzeby rozbudowy posiadanego komputera. Na ogół nie jest to zabieg prosty, wymaga bowiem zmiany płyty głównej lub modułu zawierającego procesor. Nie jest to też zabieg tani, o czym będzie mowa poniżej. Niektóre firmy wytwarzające sprzęt proponują komputery o budowie modułowej. Problem rozbudowy sprzętu, powiększania jego mocy obliczeniowej (upgrade), przystosowanie go do nowych, zwiększonych wymagań, pojawi się niebawem w naszym kraju na szerszą skalę. Będzie to z pewnością kosztowało, lecz chodzi o zminimalizowanie wydatków bez uszczerbku dla jakości sprzętu.

Nie ma z pewnością ani jednego użytkownika, który nie odczuwałby potrzeby rozbudowy posiadanego komputera. Na ogół nie jest to zabieg prosty, wymaga bowiem zmiany płyty głównej lub modułu zawierającego procesor. Nie jest to też zabieg tani, o czym będzie mowa poniżej. Niektóre firmy wytwarzające sprzęt proponują komputery o budowie modułowej. Problem rozbudowy sprzętu, powiększania jego mocy obliczeniowej (upgrade), przystosowanie go do nowych, zwiększonych wymagań, pojawi się niebawem w naszym kraju na szerszą skalę. Będzie to z pewnością kosztowało, lecz chodzi o zminimalizowanie wydatków bez uszczerbku dla jakości sprzętu.

Modułową strukturę swoich produktów wprowadziła najpierw m.in. firma Compaq umieszczając CPU na specjalnym, wymiennym, mocowanym do płyty głównej obwodzie drukowanym. Rozwiązanie to pozwala co prawda na wymianę procesora i powiększanie mocy obliczeniowej komputera, jednak nawet ono wydaje się skomplikowane w porównaniu z propozycją firmy Acer.

Co to jest "chip-up"?

Acer, jako pierwszy na świecie wprowadził w 1986 r. komputer 32-bitowy, którego konstrukcję oparto na procesorze Intel 80386. Obecnie, konstruktorzy z tej firmy opracowali technologię "chip-up". Płytę główną zaprojektowano tak, że do zwiększenia mocy obliczeniowej komputera wystarczy dołączenie kostki dodatkowego procesora (CPU). Co najważniejsze, operacji tej może dokonać sam użytkownik, wstawiając w odpowiednią, przygotowaną podstawkę, zakupiony u dowolnego dealera procesor.

Trochę o procesorach serii 386 i 486

Z badań rynku wynika, że w Japonii, USA i krajach EWG dominują komputery oparte na procesorach 386. Jedynie w Polsce obecnie najczęściej używany jest AT z procesorem 286. Ostatnio jednak, w ofertach firm pojawia się więcej komputerów opartych na procesorach 386. Są one coraz tańsze i prawdopodobnie zaczną powoli wypierać wysłużonych staruszków. Poza tym najważniejsza chyba własność systemu Windows - wielozadaniowość - tak naprawdę ma sens dopiero na komputerach 386.

Pierwszym procesorem 32-bitowym, skonstruowanym przez Intela, był procesor 80386 popularnie oznaczany jako 386. Obecnie istnieje już kilka odmian procesora 32-bitowego:

- 386SX, pracuje przy obniżonej częstotliwości zegara taktującego 16, 20 i 25MHz i może współpracować z 16- bitowymi szynami transmisji danych

- 386SL, energooszczędny, sterujący wykorzystaniem energii akumulatorów, stosowany głównie w laptopach

- 386, nazywany obecnie 386DX, procesor do pracy w 32- bitowych systemach komputerowych

- 486SX, 32 bitowy procesor z wbudowaną, podręczną pamięcią (cache memory) o pojemności 8 kB

- 486, nazywany obecnie 486DX, poza wewnętrzną pamięcią podręczną, ma wbudowany również koprocesor arytmetyczny.

Co proponuje Acer?

Na razie opracowano dwa zestawy, które można rozszerzać: AcerPower 386SX i AcerPower 486SX.

Pierwszy z nich wyposażony jest w podstawkę do zamontowania koprocesora 386SX, oraz gniazdo, w którym, w zależności od potrzeb, umieścić można procesor 486SX/20MHz albo 486DX/20MHz.

AcerPower 486SX wyposażono w podstawkę, w którą może być wstawiony koprocesor wspomagający operacje zmiennoprzecinkowe - Intel 487SX lub Weitek 4167, oraz gniazdo do zamocowania procesora 486DX/33MHz.

Jak widać, możliwości rozszerzeń są znaczne.

Efekty "chip-up"

Ogólny współczynnik wydajności badanego komputera, określony przy pomocy testu Utilities, wynosi 10 jednostek dla komputera AcerPower 386SX z procesorem 386SX/20MHz i 31.5 jednostek dla tego samego komputera z procesorem 486SX/20MHz.

Test Norton Utilities, określający ogólną wydajność komputera, uśrednia szybkości pracy: dysków, transmisji danych oraz procesora (szybkość pracy procesora określana jest jedynie dla programów typu obróbki zbiorów tekstowych lub baz danych). Programem, który bada szybkość pracy CPU podczas wykonywania operacji arytmetycznych jest Checkit. Wyniki tego testu pokazują, że szybkość wykonywania operacji matematycznych wzrasta ponad czterdziestokrotnie po zamianie procesora 386SX/20MHz na 486DX/20MHz.

Ogólnie, moc obliczeniowa komputera AcerPower 386SX z procesorem 386SX/20 MHz wynosi 3.6 MIPS (millions instructions per second - milionów operacji na sekundę), a po dołączeniu procesora 486DX - 8.8 MIPS, czyli wzrasta ponad 2.5 krotnie.

Drugi zestaw przeznaczony do rozszerzania metodą "chip-up" to AcerPower 486SX. W tym przypadku firma przygotowała tylko możliwość dodania procesora taktowanego zegarem o częstotliwości 33MHz. Dodatkowe możliwości zależą w tym przypadku od Intela, który przygotowuje produkcję procesorów 486, pracujących z wyższymi częstotliwościami.

Test, przeprowadzony przy pomocy programu Checkit pokazuje o ile zmieniają się parametry komputera po zmianie procesora.

Koszty

Mocną stroną opracowanej przez AcerPower technologii "chip- up" są stosunkowo niewielkie koszty i prostota całej operacji. Zwiększenia mocy obliczeniowej komputera może dokonać każdy, nawet niezbyt zaawansowany w sprzętowej wiedzy użytkownik.

Porównanie kosztów unowocześniania sprzętu różnych firm.

Firma, Co podlega wymianie Cena operacji sprzęt

Acer, AcerPower 386/SX tylko CPU 395 USD

ALR, moduł zawierający PowerFlex 20CSX CPU 2 495 USD

Compaq, moduł zawierający Deskpro 386/20 CPU 1 799 USD

Northgate, Elegance SP386/20 płytka z CPU 799 USD

Dell, System 333P płytka z CPU 1 699 USD

Intel obiecuje dostarczyć wkrótce procesor 486DX/40MHz dla zestawu AcerPower 386SX oraz 486DX/66MHz dla zestawu AcerPower 486SX. (Tym się różnią od 486DX/20MHz i 486DX/33MHz, że wyposażono je w wewnętrzny podwajacz częstotliwości.)

Intel wprowadził niedawno na rynek procesor podobnej konstrukcji - 486DX/50MHz, lecz wkrótce, z powodu błędów w jego pracy, musiał go z rynku wycofać.

Należy się spodziewać, że z uwagi na stosunkowo niskie koszty, jak i prostotę operacji, "chip-up" zdobywać będzie coraz więcej zwolenników.

Jeśli Intel upora się z problemami wynikłymi przy produkcji procesorów, oraz jeśli dodamy, że obie współpracujące firmy - Acer i Intel - są bardzo tym zainteresowane, to możemy być niemal pewni, że technologia ta może stać się przebojem lat dziewięćdziesiątych.


TOP 200