Nowa szata graficzna androidowych aplikacji Google

Użytkowników androidowych aplikacji produkcyjnych opracowanych przez Google, jak Gmail, Meet, Drive, Calendar, Docs, Sheets czy Slides, czeka miła niespodzianka. Firma zaczyna bowiem wprowadzać do nich mocno zmodernizowane interfejsy, które bazują na nowym stylu graficznym.

Nowa szata graficzna androidowych aplikacji Google

To grafika Material You, która zastąpi wysłużoną już grafikę Material Design, która działa od 2014 roku. Ogłoszono wtedy, że jest to oficjalny styl graficzny produkowanych przez Google aplikacji mobilnych. Grafika wkroczyła też bardzo szybko do stron internetowych.

Material Design zyskało status globalnego stylu tej firmy, a nowe interfejsy zostały dobrze przyjęte przez użytkowników. Grafika charakteryzowała się bowiem żywymi i ciekawie dobranymi kolorami oraz nadawała wyświetlanym elementom odpowiednią hierarchię, głównie dzięki umiejętnemu operowaniu cieniami.

Zobacz również:

  • Jak AI zmieni rynek pracy IT
  • Google pomoże zidentyfikować grafikę wykreowaną przez AI
  • OpenAI prezentuje nowe API zapewniające dostęp do narzędzi ChatGPT

Nowa grafika wprowadza do interfejsów szereg zmian, nadając np. paskom nawigacyjnym oraz pływającym przyciski akcji zupełnie nowy wygląd. Użytkownik zobaczy też zmianę w kroju czcionki Google Sans, dzięki czemu czytanie tekstu mającego mały rozmiar będzie dużo łatwiejsze. Zmian jest więcej, interfejsy aplikacji mają bardziej czytelny i spersonalizowany wygląd.

Nowy styl Material You został już wprowadzony do interfejsów aplikacji Gmail, Drive, Docs, Sheets i Slides, a użytkownicy aplikacji Google Meet i Google Calendar dostrzegą te zmiany nieco później, bo od 20 września.

Czytanie tekstu będzie też łatwiejsze. Material You dostosuje kontrast, rozmiar i szerokość linii wyświetlanych komunikatów w oparciu o preferencje użytkownika i kontekst aplikacji, jednak istniejące schematy kolorów pozostają niezmienione.

Nowy styl grafiki będzie wprowadzony właściwie do wszystkich aplikacji Google i zostanie zaprezentowany klientom korzystającym z subskrypcji Google Workspace, G Suit Basic i Business.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200