Nowa strategia Suna

UltraComputing, nowa strategia Suna, opiera się na założeniu, że nie wystarczy wprowadzić na rynek 64-bitowy procesor by natychmiast odnieść komercyjny sukces. Mając to na uwadze Sun zaprezentował w San Francisco wraz z nowym procesorem UltraSPARC dwa inne ważne elementy UltraComputing - nową rodzinę serwerów UltraServer oraz modele stacji roboczych Ultra.

UltraComputing, nowa strategia Suna, opiera się na założeniu, że nie wystarczy wprowadzić na rynek 64-bitowy procesor by natychmiast odnieść komercyjny sukces. Mając to na uwadze Sun zaprezentował w San Francisco wraz z nowym procesorem UltraSPARC dwa inne ważne elementy UltraComputing - nową rodzinę serwerów UltraServer oraz modele stacji roboczych Ultra.

Procesor

Sercem architektury Ultra jest 64-bitowy procesor UltraSPARC, którego niedoszła premiera miała się odbyć w Genewie podczas targów Telecom '95. UltraSparc oferuje wydajność niezbędną do uruchamiania aplikacji graficznych i zorientowanych na intensywne obliczenia.

Nowy procesor może wykonywać do 4 instrukcji w jednym cyklu zegara oraz pracować w trybie SMP. Jest wyposażony w Visual Instruction Set (VIS), wspomagający akcelerację grafiki 2D, 3D i multimedialnej oraz dekompresję wideo w standardzie MPEG na drodze wyłącznie software'owej. Ta ostatnia cecha pozwala uniknąć użytkownikom kosztownych zakupów sprzętu w przypadku konieczności efektywnego korzystania z aplikacji graficznych. VIS wspomaga także operacje sieciowe związane z zapewnieniem integralności danych oraz może wspomagać ich szyfrowanie.

Stacje robocze oparte na tym procesorze uzyskały w testach odpowiednio: Ultra 1 - 252 SPECint_92 i 351 SPECfp_92, Ultra 2 - 332 SPECint_92 oraz 505 SPECfp_92.

Użytkownikom stacji roboczych SPARCstation 20 i podobnych Sun oferuje prosty upgrade polegający wyłącznie na wymianie procesora.

Łącza komunikacyjne

Nowe rozwiązanie Suna w tym zakresie przepustowości łączy to szyna UPA (UltraSPARC Port Architecture). Pozwala ono na symultaniczne przesyłanie danych między procesorem, pamięcią, podsystemami graficznymi i I/O z szybkością do 1,3 Gbps, eliminując tym samym przestoje w pracy procesora.

Systemy Ultra są także wyposażone we wbudowany w płytę główną interfejs 100 Mbps Fast Ethernet umożliwiając użytkownikom korzystanie z szybszego łącza bez dodatkowych nakładów na sprzęt. Tańsze modele można podłączać do szybszych sieci za pomocą adaptera SunFastEthernet. Jest także możliwe korzystanie z innych standardów, np. ATM czy ISDN za pomocą dodatkowych kart.

Możliwości graficzne

Najtańsze modele rodziny Ultra (Ultra 1 Model 140) są wyposażone w grafikę 8-bitową wystarczającą do zastosowań EDA, CASE i większości zastosować biznesowych. Bardziej zaawansowane systemy (Ultra 1 Model 170) są wyposażone w akceleratory grafiki: Creator i Creator 3D.

Obie karty, silnie związane z procesorem poprzez UPA, pozwalają działać całemu systemowi jak motor grafiki optymalizując szybkość obliczeń zmiennoprzecinkowych procesora, możliwości VIS i wykorzystanie pamięci. Do tego celu wykorzystują 3D-RAM, nowy rodzaj pamięci opracowany przez firmy Sun i Mitsubishi, który łączy niską cenę pamięci DRAM z szybkością pamięci SRAM i możliwościami wideo pamięci VRAM dając wydajność do 600 mln operacji pikselowych/s.

Zapewnia to korzystanie z 24-bitowej pojedynczo-buforowanej grafiki 2-D pozwalającej na zwiększanie, zmniejszanie, obracanie i konwersję obrazów. Jest to w pełni wystarczające dla potrzeb poligrafii, służb medycznych czy GIS.

Ponadto Creator 3D oferuje szybsze przetwarzanie obrazów oraz dekompresję wideo w standardzie MPEG z szybkością ponad 30 ramek/s z 24-bitowym, podwójnym i Z-buforowanym renderingiem. Jest to wystarczające narzędzie do wizualizacji, MCAD, obrazów wykorzystywanych w medycynie oraz w modelowaniu molekularnym.

UltraServer

W serwerze UltraServer po raz pierwszy wykorzystano możliwość połączenia CPU, pamięci, I/O i składników sieciowych za pomocą UPA. Pozwala to na zwiększenie efektywności działania sieciowych aplikacji takich jak: Lotus Notes, SAP R/3 i Oracle Financials dzięki przyspieszeniu przetwarzania danych oraz szybszemu przesyłaniu ich do stacji klientów.

UltraServer może być wykorzystany do konsolidacji sieci LAN w zakresie obsługi plików, przepływu czynności czy też serwerów poczty elektronicznej. Duża moc obliczeniowa czyni z niego także dogodne narzędzie do przeprowadzania obliczeń.

Polska premiera komputerów UltraComputing jest zapowiadana na 17 listopada br.

Model 2200 200 MHz 256 MB 4 GB Creator 3D

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200