Nowa serwerownia OVH może powstać w Polsce

Francuska firma hostingowa OVH zapowiedziała budowę 12 nowych serwerowni na całym świecie. Jedna z nich może stanąć w Polsce. Podczas konferencji OVH Summit 2015 przedstawiono również szereg nowości w ofercie.

Budowa nowych lokalizacji ma umocnić pozycję firmy i potwierdzić, że jest globalnym graczem na rynku hostingu i chmury. Nowe centra danych zostaną sfinansowane ze środków własnych – rezerw gotówki oraz bieżących przychodów. Jedną z rozważanych lokalizacji jest Polska i gdyby zapadła decyzja o budowanie nowej serwerowni w naszym kraju, może ona stanąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pozostałe możliwe lokalizacje to Niemcy, Wielka Brytania, kraje nordyckie, USA, Singapur oraz Australia.

Prezes firmy, Laurent Allard, nie przedstawił wyników finansowych (OVH stanowi prywatną własność, nie ma więc takiego obowiązku). Poinformował natomiast, że w ciągu pięciu lat spodziewa się zwiększenia zatrudnienia z obecnego poziomu tysiąca pracowników do trzech tysięcy. Firma zakłada również czterokrotny wzrost przychodów w tym okresie. Rozwój firmy ma się opierać na 3 filarach: stałej transformacji oferty produktów i usług, przejęciach oraz inwestycjach.

Zobacz również:

  • Awaria home.pl
  • Startupy IoT wypełniają luki w zabezpieczeniach

OVH przedstawiło również swoje plany dotyczące oferty w zakresie Internetu rzeczy. Firma przede wszystkim zaoferuje rozwiązania do gromadzenia i przetwarzania danych zbieranych przez czujniki. Przedstawiciele firmy przekonywali, że znajdą one zastosowania zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Wymieniano też kilka przykładów, m.in. montaż czujników na torach kolejowych (w celu pomiaru temperatury torów, co jest ważne z punktu widzenia optymalizacji szybkości pociągów) czy w sieci wodociągowej (automatyzacja zarządzania pracą pomp).

Interesującą nowinką jest OverTheBox, urządzenie umożliwiające agregację do czterech połączeń internetowych w jedno. Obecnie bowiem, ze względu na koszty, częstą praktyką jest stosowanie w firmach kilka łączy internetowych zamiast światłowodów. Poszczególne łącza służą do obsługi różnego rodzaju ruchu (np. VoIP, dostęp do stron WWW i poczty e-mail, itd.), co jest niepraktyczne.

Firma rozwija także swoje możliwości w zakresie zabezpieczeń ochrony przed DDoS. Obecnie sieć szkieletowa OVH ma łączną przepustowość 4 TBit/s, ale najbliższe plany przewidują rozwój do 6 TBit/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200