Nowa seria AutoCAD 2004

Autodesk zaprezentował AutoCAD 2004 - nową wersję platformy dla inżynierów i projektantów, która jest podstawowym elementem kilkunastu pakietów tej firmy przeznaczonych do specjalizowanych zastosowań w takich branżach, jak architektura, mechanika, GIS itp.

Autodesk zaprezentował AutoCAD 2004 - nową wersję platformy dla inżynierów i projektantów, która jest podstawowym elementem kilkunastu pakietów tej firmy przeznaczonych do specjalizowanych zastosowań w takich branżach, jak architektura, mechanika, GIS itp.

W ofercie pojawia się także nowa seria narzędzi do projektowania, wspólnie oznaczonych symbolem 2004. Dotyczy to m.in. nowych wersji programów AutoCAD LT, AutoCAD Mechanical, Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Map i Autodesk Civil Design. Do współpracy z AutoCAD 2004 zostaną przystosowane inne, nie oparte na tej platformie programy, np. Autodesk Inventor 7 czy Autodesk Revit 5.1.

Wydajny format

Najważniejszą modyfikacją wprowadzoną do AutoCAD 2004 jest zmiana formatu plików DWG i DWF 6 (Design Web Format - służy do publikowania i wymiany danych w Internecie). Nowe formaty umożliwiają prawie dwukrotne zmniejszenie objętości plików, a w efekcie również skrócenie czasu niezbędnego do ich otwierania, zapisywania i przesyłania w sieciach (wg producenta związana z tym oszczędność czasu sięga 33%). "Wcale nie dodawanie nowych funkcji, lecz zwiększenie wydajności oprogramowania i ułatwienie wymiany plików są obecnie cechami najbardziej oczekiwanymi przez użytkowników" - podkreśla Rudolf Danzer, dyrektor Autodesk ds. sprzedaży w regionie EMEA.

Moc ulepszeń

W nowych wersjach pakietów z serii 2004 zmodyfikowano interfejsy użytkownika i wprowadzono co najmniej kilkadziesiąt nowych lub ulepszonych funkcji i narzędzi. Oprogramowanie Autodesk umożliwia m.in. import wieloliniowych tekstów z edytora Word bez zmiany formatowania i zawiera ulepszoną przeglądarkę Express Viewer z podglądem projektów, która może być integrowana z Windows Explorer. Dodano funkcje do tworzenia grafiki prezentacyjnej bez potrzeby korzystania z dodatkowych aplikacji, automatycznej, bieżącej kontroli standardów (format tekstu, wymiarowanie, typy linii itd.), których naruszenie powoduje powstawanie komunikatów ostrzegawczych, umożliwiono dołączanie podpisów cyfrowych, a także zabezpieczanie dostępu do projektów przy użyciu haseł.

Ceny pakietów z serii 2004 będą utrzymane na poziomie starszych wersji oprogramowania, choć nastąpi pewien wzrost cen upgrade'ów. Obecnie dostępne są angielskie wersje programów, ale prowadzona przez Autodesk polityka lokalizacji produktów się nie zmieni. W następnych miesiącach mają się pojawiać systematycznie również wersje polskojęzyczne.

Jak wynika z ostatnio publikowanych raportów finansowych, w zeszłym roku firma Autodesk odnotowała na świecie 4-proc. wzrost obrotów. Dane dotyczące rynku polskiego nie są oficjalnie ujawniane, ale - jak przyznaje Rudolf Danzer - firma nie uzyskała wzrostu. Przychody pozostały na podobnym poziomie, jak w roku 2001 (ok. 60 mln zł - szacunkowe dane na podstawie raportu Computerworld TOP 200).


TOP 200