Nowa platforma Microsoftu

Czy Windows Terminal, nowa platforma komputerów opracowanych przez Microsoft, przejmie część rynku komputerów sieciowych?

Czy Windows Terminal, nowa platforma komputerów opracowanych przez Microsoft, przejmie część rynku komputerów sieciowych?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Microsoft, wraz ze współpracującymi producentami sprzętu, zamierza rozpocząć promocję nowego rodzaju komputera - terminala - który będzie konkurował z komputerami sieciowymi NC. Nowa konstrukcja ma pracować, korzystając ze specyfikacji Windows Terminal, przygotowywanych przez Microsoft.

Phil Holden, kierownik działu Personal and Business Systems Division, poinformował, że premiera Windows Terminal jest przygotowywana wraz z producentami sprzętu i będzie podobna do prezentacji platformy komputerów klasy NetPC.

Jedną z pierwszych firm, która poparła ideę komputerów sieciowych, jest NCD (Network Computing Devices). Obecnie zamierza ona dołączyć do grona producentów wspierających Microsoft Windows Terminal.

Nowa specyfikacja zawiera opis maksymalnie uproszczonego komputera, który realizuje jedno zadanie - wyświetla informacje generowane przez odległy serwer. Jest to więc, zgodnie z jego nazwą, nowy rodzaj sieciowego terminala platformy Windows.

Bob Gilbertson, dyrektor i prezes NCD, twierdzi, że firma jest zainteresowana przede wszystkim rynkiem terminali, a nie komputerów sieciowych.

Analitycy rynkowi podkreślają, że idea Windows Terminal jest interesująca i ma szansę zakończyć się sukcesem. Sprzęt tego rodzaju może poważnie konkurować z komputerami sieciowymi, mimo że prace nad tego rodzaju specyfikacją rozpoczęto znacznie później. "Grupa firm wspierających koncepcję komputera sieciowego NC jest zróżnicowana i brakuje jednolitego rozwiązania systemowego" - mówi Bruce Stephen, analityk z IDC (International Data Corp.) - "rynek produktów dla platformy Java dopiero raczkuje, a przejście na Citrix (system operacyjny dla Windows Terminal) jest łatwe dla administratorów systemów informatycznych".

Kilkanaście firm zamierza wkrótce wprowadzić do oferty zarówno komputery sieciowe, jak i sprzęt klasy Windows Terminal. Jeff McNaught z Wyse Technology twierdzi, że walka konkurencyjna w tym segmencie rynku ma charakter swego rodzaju "wojny religijnej". "Użytkownicy muszą zdecydować się, na jakiej platformie oprą przyszłość swoich systemów informatycznych - proponowanej przez Larry'ego Ellisona i Scotta McNeally'ego czy Billa Gatesa".

Natomiast Microsoft w ciągu ostatniego roku zmienił o 180 stopni podejście do idei komputerów sieciowych. Jeszcze rok temu przedstawiciele firmy twierdzili, że nie są oni zainteresowani koncepcją thin client, a obecnie proponują terminal, który jest "superodchudzonym klientem".

Phil Holden podkreŁla, że komputer klasy NC musi być wyposażony w silny procesor klasy Pentium. - "Komputery sieciowe wykonują więcej zadań niż to sobie wyobraża przeciętny użytkownik. Dlatego muszą dysponować pojemnymi dyskami twardymi, na których można zakładać pamięci podręczne do przechowywania plików przesyłanych przez sieć. W przeciwnym razie wydajność komputera NC będzie bardzo mała". W przypadku sprzętu klasy Windows Terminal ma być inaczej.


TOP 200