Nowa pamięć w telefonach - tygodnie pracy bez ładowania

Inżynierowie z Uniwersytetu Illinois opracowali formę pamięci nieulotnej o bardzo niskim poborze energii - 100 razy mniejszym niż dzisiejsze rozwiązania tego typu. Pewnego dnia technologia ta może zaowocować urządzeniami przenośnymi, które będą działały bez ładowania przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Wyniki badań zespołu inżynierów prowadzonego przez dr Erica Popa zostały opublikowane w serwisie Science Express, który prezentuje wybrane prace przed ich publikacją w drukowanej wersji magazynu Science.

Jak na razie zespołowi udało się przechowywać kilkaset bitów danych, ale mają nadzieję na zwiększenie skali i stworzenie współpracujących ze sobą map bitowych. W celu uzyskania większej gęstości danych, chcą także stworzyć pamięć wielobitową, podobną do dzisiejszych dysków SSD z wielopoziomowymi komórkami NAND.

Rozwój technologii PCM

Badania opierają się na istniejącej technologii znanej jako zmienno-fazowa pamięć RAM (PCM RAM lub PCRAM). Zamiast używać metalowych przewodów jako rezystorów, zespół badaczy wykorzystał nanorurki węglowe, 10 000 razy cieńsze od ludzkiego włosa i wymagające o wiele mniej energii niż standardowa pamięć PCM.

Jedynie nieliczni producenci zajmują się pamięciami PCM. Nie weszły one jeszcze do głównego nurtu technologii. Pracują nad nimi Intel, STMicroelectronics i Numonyx. Również Samsung zapowiedział w zeszłym roku układ PCM RAM 512 Mbit dla urządzeń mobilnych.

W pamięci PCM używany jest chalkogenid. Jest to szklista substancja zawierająca srebrzyste półprzewodniki, takie jak siarka, selen i tellur. Mają one właściwości, które pozwalają na zmianę ich układu atomów z krystalicznego na amorficzny (bezpostaciowy) poprzez zastosowanie małej dawki energii elektrycznej. Stany te silnie różnią się właściwościami oporu elektrycznego, które mogą być łatwo mierzone, co czyni chalkogenid idealnym materiałem do przechowywania danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200