Nowa metoda kopiowania historii czatów WhatsApp

Od dziś użytkownicy komunikatora WhatsApp będą mogli w prosty sposób przenosić historię swoich czatów z jednego smartfona na drugi. Dostawca usługi podkreśla, że nowa metoda będzie też bardziej bezpieczna.

Grafika: WhatsApp

Do tej pory WhatsApp wykorzystywał do kopiowania historii czatów z jednego smartfona na drugi kopie zapasowe danych przechowywane w chmurze. Chmurowa metoda ma tę zaletę, że historię czatów można przenosić z jednego smartfona na drugi niezależnie od tego czy każdy z nich pracuje pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego, czy też różnych. Tu możliwa jest migracja danych z iOS na Androida i z Androida na iOS). Nowy sposób kopiowania będzie musiał odbywać się w ramach tego samego systemu operacyjnego.

Gdzie tu nowość? Nowsze rozwiązanie wykorzystuje do uwierzytelniania urządzeń kod QR, a transmisja kopiowanych danych odbywa się drogą radiową, przez lokalną sieć Wi-Fi. Cała operacja jest bezpieczna, bowiem kopiowane dane są zaszyfrowane i dostęp do nich mają wyłącznie smartfony. Nie ma więc obawy, że zostaną przejęte przez nieuprawnione do to tego osoby, np. przez stojącego obok hakera.

Zobacz również:

  • Bezpieczne przeglądanie sieci - najlepsze przeglądarki i ustawienia
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • WhatsApp uruchamia Centrum Bezpieczeństwa

Przed przystąpieniem do przepisywania historii czatów trzeba się najpierw upewnić, że oba urządzenia są włączone i podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie otwieramy aplikację WhatsApp na starym urządzeniu i wybieramy na nim po kole opcje Ustawienia, Czaty i Przenieś czaty. Wtedy ujrzymy prośbę o zeskanowaniu kodu QR na nowym telefonie, co pozwoli nam zakończyć całą operację.

WhatsApp chwali się iż opracowana przez niego metoda jest bezpieczniejsza od rozwiązań oferowanych przez inne firmy, gdyż dane są szyfrowane wymieniane tylko przez dwa urządzeniami podłączone do lokalnej sieci. Teraz chmura nie jest już potrzebna i oba smartfony nie muszą być nawet podłączone do sieci komórkowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200