Nowa marka PC Optimusa

Nowosądecka firma zamierza w przyszłym roku wprowadzić nową serię tanich komputerów, dystrybuowanych w dużych sieciach handlowych. Nie będą one jednak sprzedawane pod marką Optimusa, która zostanie zarezerwowana dla rynku klientów korporacyjnych oraz małych i średnich firm.

Nowosądecka firma zamierza w przyszłym roku wprowadzić nową serię tanich komputerów, dystrybuowanych w dużych sieciach handlowych. Nie będą one jednak sprzedawane pod marką Optimusa, która zostanie zarezerwowana dla rynku klientów korporacyjnych oraz małych i średnich firm.

Więcej komputerów

W IV kwartale Optimus zamierza sprzedać 35 tys. komputerów. W ciągu trzech pierwszych kwartałów firma sprzedała w Polsce w sumie 42,5 tys. PC. "Część z komputerów sprzedanych w tym kwartale - ok. 10 tys. - to eksport na Ukrainę w ramach kontraktu z Państwową Podatkową Administracją" - mówi Paweł Malak, wiceprezes Optimusa. Łącznie nowosądecka firma wyeksportuje w tym roku ok. 12 tys. PC. W Polsce w IV kwartale br. zostanie sprzedanych 24-26 tys. komputerów Optimusa, a w całym roku 66-68 tys. Łącznie z dostawami na Ukrainę w fabryce w Nowym Sączu zostanie wyprodukowanych 78-80 tys. komputerów (ok. 70 tys. w 2000 r.).

Aby zwiększyć sprzedaż w 2002 r., Optimus zamierza podpisać umowy partnerskie z integratorami działającymi na rynkach lokalnych, którzy kierują ofertę do małych i średnich firm. "Współpracujemy z 50 tego typu firmami. W przyszłym roku ich liczba ma wzrosnąć do 100" - twierdzi Paweł Malak. Optimus dystrybuuje także produkty Compaq Computer. "Ograniczamy się jednak przede wszystkim do notebooków i serwerów intelowskich, które uzupełniają naszą ofertę. Jeśli chodzi o komputery typu desktop, stawiamy na własną markę" - mówią przedstawiciele nowosądeckiej spółki.

Strategia bez Internetu

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku na giełdzie zadebiutuje Optimus Technologie, który powstał po podziale Optimusa na część technologiczną i portalową - Onet.pl. Druga cześć została sprzedana ITI Holdings. Kolejną spółką interne- tową, którą Optimus sprze- dał w ubiegłym tygodniu, jest sklep internetowy eMarket.pl. Wszystkie 50% udziałów nowosądeckiej spółki za 300 tys. zł kupił Polsat Cyfrowy. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji co do sprzedaży Pagi, oferującej łączność satelitarną VSAT.

TCH Systems, którą Optimus kupił w sierpniu br., zmienił nazwę na Optimus Enterprise. Wiceprezesem firmy jest Jakub Skrzyński, który pełni obowiązki szefa firmy do czasu znalezienia nowego prezesa. Poprzednio piastował tę funkcję Tomasz Chlebowski, obecnie wiceprezes Optimusa. Optimus Enterprise jest partnerem Ross Systems. Firma będzie lokalizować oprogramowanie amerykańskiego partnera i oferować wsparcie techniczne klientom. Trwają rozmowy z Baan Polska, dotyczące zasad współpracy. Optimus Enterprise zatrudnia ok. 100 osób, w tym pracowników dawnego pionu systemy nowosądeckiej spółki.


TOP 200