Nowa linia serwerów IBM Power

IBM nie zamierza odchodzić od systemu operacyjnego Unix i co ważne dalej rozwija tę platformę zapowiadając właśnie, że poszerza ofertę o nową linie serwerów bazujących na tym oprogramowaniu, instalując w nich procesory POWER10, których premiera miała miejsce w zeszłym roku.

Power10

Pierwszy serwer należący do tej linii będzie nosić nazwę Power E1080 i jego twórcy zapowiadają, że w przypadku niektórych aplikacji będzie przetwarzać dane nawet trzy razy szybciej od serwerów zawierających procesory x86. Będzie to możliwe głównie dzięki instalowanym w nim procesorze POWER10, który jest produkowany z wykorzystaniem technologii 7 nanometrów.

Nowa architektura rdzeni procesora POWER10 powoduje, że serwer obsługuje bardzo szybko aplikacje wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji. Firma podaje, że w przypadku obliczeń FP32, BFloat16 i INT8, wydajność jednego gniazda procesorowego w przypadku wykonywania obliczeń wspierających wnioskowanie AI przebiega odpowiednio 10x, 15x i 20x razy szybciej.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca

Serwer Power E1080 wspiera też nową technologię noszącą nazwę Memory Inception. Dzięki niej serwer potrafi obsługiwać klastry pamięci mające pojemność liczoną w petabajtach, jak również szyfrować dane metodą AES nawet czterokrotnie szybciej od serwerów POWER9.

A warto przypomnieć, że na drugim miejscu listy Top500 (która wymienia najszybsze na świecie komputery) znajduje się system zawierający właśnie procesory POWER9. To superkomputer Summit mający do dyspozycji 4356 węzłów obliczeniowych, każdy zawierający dwa procesory POWER9. To świadczy o tym, jaką moc obliczeniową posiada procesor POWER10.

Trzeba zaznaczyć, że podobnie jak komputery mainframe, serwery POWER IBM nie biją obecnie rekordów jeśli chodzi o wielkość sprzedaży. Odgrywają jednak ważną rolę w tych sektorach rynku IT, w których uruchamiane są aplikacje wymagające obecności szczególnie wydajnych jednostek obliczeniowych. W zeszłym roku udział serwerów IBM Power Systems w całym światowym rynku takich komputerów (chodzi o wielkość przychodów) wynosił 2%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200