Nowa infrastruktura

Infrastruktura serwerowni to znacznie więcej niż same serwery - musi objąć zasilanie, chłodzenie, składowanie danych oraz inne elementy. Przedstawiamy zauważalne trendy w konstrukcji i realizacji centrów przetwarzania danych.

W dzisiejszej serwerowni nie instaluje się zasilaczy UPS dla każdego serwera z osobna, ale wybiera rozwiązania większe, skonsolidowane. Stosuje się często zasilacze wyposażone w kilka niezależnych modułów mocy, pracujących w modelu n+1.

Zaletą zasilaczy macierzowych jest wyższa sprawność, gdyż taki UPS cały czas pracuje blisko optimum swojej wydajności. Nieużywane moduły mocy można wyłączyć i w miarę wzrostu potrzeb włączać lub dokupować kolejne. Często zasilacze takie są mniej obciążone, niż projektowano, zatem okazuje się, że w UPS-ie są dwa rezerowowe moduły mocy.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023
  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP

Akumulatory oraz urządzenia zasilające można przenieść do osobnego pomieszczenia, by oszczędzić miejsce w samej serwerowni lub zainstalować w szafie lub w zestawie szaf. Ponieważ niezbędne jest zasilanie bezprzerwowe przez dłuższy czas, elementem tej infrastruktury staje się generator prądotwórczy, który można umieścić także poza budynkiem, na przykład w obudowie atmosferycznej.

Aby móc sprawnie przełączyć zasilanie i równoważyć nierównomierność obciążenia gałęzi, przy samych serwerach stosuje się statyczne przełączniki, takie jak APC STS, które potrafią przełączyć zasilanie z pomijalnym dla zasilaczy serwera opóźnieniem.

Dzisiejsze zasilacze awaryjne razem z całą infrastrukturą dystrybucji energii wykazują się dostępnością lepszą niż 99,9999%.

Jak zasilać klimatyzację

Ponieważ serwery do swojej pracy wymagają skutecznego chłodzenia, należy systemem gwarantowanego zasilania objąć także klimatyzację w serwerowni. Sposób podtrzymania zależy od stosowanej technologii - jeśli serwerownia jest chłodzona za pomocą systemów wody lodowej (mieszaniny glikolu etylenowego), to w większości przypadków wystarczy podtrzymanie pomp zapewniających obieg czynnika oraz wentylatorów napędzających obieg powietrza. Ze względu na dużą bezwładność czynnika chłodzącego, do czasu startu agregatu prądotwórczego nie musimy podtrzymywać wszystkich urządzeń klimatyzacji. Wtedy wystarczy zasilenie z zasilaczy UPS jedynie obiegu i wentylatorów, co stanowi około 10% ogółu mocy potrzebnej do chłodzenia pomieszczenia. Agregaty chłodnicze mogą być zasilane z agregatów prądotwórczych oraz sieci miejskiej.

Jeśli firma korzysta z chłodzenia za pomocą czynnika gazowego, praktyka zaleca zasilanie kompletu urządzeń z sieci gwarantowanej, gdyż w przypadku przerwy w zasilaniu, restart i uzyskanie pełnej wydajności powoduje nawet kilkuminutową przerwę w pracy. Czynnik gazowy nie ma takiej pojemności cieplnej jak ciecz, zatem zasilanie bezprzerwowe musi objąć wszystkie elementy klimatyzacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200