Nowa generacja tabletów i smartfonów

Smartfony wysokiej klasy będą wkrótce wyposażane w nowej generacji super-szybkie pamięci LPDDR4 o pojemności sięgającej 4 GB.

Samsung uruchomił masową produkcję nowych układów pamięci DRAM – LPDDR4 (Low Power, Double Data Rate) o pojemności 8 gigabitów umożliwiających zapis/odczyt z prędkością do 3,2 Gb/s.

W pierwszej połowie 2015 roku na rynku pojawia się tablety z procesorami Snapdraon 810.

W pierwszej połowie 2015 roku na rynku pojawia się tablety z procesorami Snapdraon 810.

Układy są instalowane w modułach DRAM o pojemnościach 2, 3 lub 4 GB przeznaczonych do zastosowań w smartfonach i tabletach. Masowa produkcja modułów 2 i 3 GB została uruchomiona w grudniu, a 4-giabajtowe mają się pojawić na rynku na początku 2015 roku. Pamięci są przystosowane do współpracy z najnowszymi 8-rdzeniowymi procesorami Qualcomm Snapdragon 810.

Zobacz również:

Jak podkreśla Samsung, nowe pamięci istotnie zwiększą wydajność obsługi wielu równolegle działających aplikacji, umożliwią wykonywanie ciągłej serii zdjęć przy wykorzystaniu 20-megapikselowych kamer oraz pozwolą na lepsze niż dotąd nagrywanie wideo o jakości UHD (Ultra-High Definition). Układy mają też niższe napięcie zasilania i są bardziej energooszczędne niż wytwarzane dotąd.

Google Nexus 6.

Google Nexus 6.

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie polityka producentów sprzętu, ale wydaje się, że w przyszłym roku w urządzeniach wysokiej klasy minimalna pojemność pamięci RAM będzie wynosić przynajmniej 3 GB. Taką pamięć mają już najnowsze modele Google Nexus 6, Sony Xperia Z3 oraz Samsung Galaxy Note 4.

Sony Xperia Z3.

Sony Xperia Z3.

Na razie nie wiadomo kiedy pojawią się pierwsze modele smartfonów z pamięcią RAM o pojemności 4 GB. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero w drugiej połowie 2015 roku.

Zwiększenie mocy przetwarzania procesorów i szybkości pamięci DRAM to nie jedyne ulepszenia, które producenci wprowadzą w 2015 w swoich flagowych modelach smartfonów.

Można oczekiwać popularyzacji wyświetlaczy o rozdzielczości 2560x1440 pikseli, a także kamer 3D pozwalających na rejestrację obrazów 3-wymiarowych.


TOP 200