Nowa generacja mobilnych procesorów Skylake i Xeon już jest na rynku

Intel zaczął dostarczać producentom sprzętu swoje najszybsze jak do tej pory układy projektowane z myślą o laptopach. Już niedługo na rynek powinna trafić kolejna generacja notebooków korzystająca z nowych procesorów Intel Skylake i Xeon.

Pierwsze układy Intel wykorzystujące architekturę Skylake i wykonane w 14 nm procesie technologicznym pojawiły się w zeszłym roku. Na rynek trafiły w pierwszej kolejności jednostki przygotowane z myślą o urządzeniach z niższej półki wydajnościowej. Teraz Intel rozpoczął dostawcy znacznie potężniejszych procesorów.

Wśród nowych układów, które teraz trafiły do producentów laptopów, znalazł się procesor Core i7 korzystający z architektury Skylake. Dostarczane są też mobilne wydanie układów Xeon, które będą sercem przenośnych stacji roboczych projektowanych z myślą o inżynierach.

Zobacz również:

Fotografia: Gordon Ung

Fotografia: Gordon Ung

Najszybszym procesorem z rodziny Core i7 z architekturą Skylake jest czterordzeniowy i7-6970HQ taktowany zegarem 2,8 GHz, który został wyposażony w 8MB pamięci cache. Oprócz tego dostępne są Core i7-6870HQ oraz i7-6770HQ. Pozostaną one najmocniejszymi jednostkami w ofercie zapewne do premiery chipu Extreme Edition przygotowanego z myślą o graczach.

Intel już w zeszłym roku dodał do swojej oferty dwa mobilne układy z rodziny Xeon, które napędzają stacje robocze do uruchamiania aplikacji CAD i CAM. Teraz dołączą do nich trzy nowe układy, a jednym z nich jest czterordzeniowy E3-1575M v5 taktowany zegarem 3 GHz z 8 MB pamięci cache. Ten układ to najdroższy procesor Intela nie licząc obecnej generacji układu Extreme Edition.


TOP 200