Nowa generacja PowerPC

Do końca przyszłego roku na rynku pojawi się kolejna generacja układów PowerPC pracujących z częstotliwością 2 GHz. Nowy układ o kodowej nazwie Sahara, cechować ma ograniczony pobór energii oraz bardzo dobra wydajność w aplikacjach graficznych.

IBM zapowiedział, że do końca przyszłego roku wprowadzi na rynek nowoczesny procesor PowerPC pracujący z prędkością 2 GHz. Inżynierowie koncernu przewidują, że już pod koniec bieżącego roku powinny zakończyć się prace nad nową i - jak utrzymuje producent - bardzo wydajną architekturą układu.

Początkowo do sprzedaży trafi wersja pracująca z prędkością 1 GHz. Na trzeci lub czwarty kwartał 2002 roku zaplanowano prezentację modelu PowerPC taktowanego zegarem 2 GHz. Intel planuje wprowadzenie procesorów Pentium 4 pracujących z prędkością 2 GHz w trzecim kwartale bieżącego roku. Nowy procesor Big Blue jest konstruowany z myślą o pracy głównie w środowiskach graficznych. IBM utrzymuje, że w tych zastosowaniach układy PowerPC oferować będą większą wydajność niż produkty Intela.

Najnowszy procesor IBM o kodowej nazwie Sahara zastąpi w ofercie produkt serii PowerPC 750. Jak twierdzą przedstawiciele IBM, układ ma wyróżniać zarówno znakomita wydajność oraz niski pobór prądu umożliwiający zastosowanie go w komputerach przenośnych. Na potrzeby procesora opracowano nową technologię szyny systemowej, która przyspieszy wymianę danych pomiędzy układem a pozostałymi elementami komputera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200