Nowa generacja NetWare

W kolejnej edycji systemu operacyjnego NetWare mają znaleźć się m.in. nowe mechanizmy zarządzania sieciową pamięcią masową.

Novell poinformowała o nowej generacji systemu operacyjnego NetWare. W kolejnej edycji mają znaleźć się m.in. nowe mechanizmy zarządzania sieciową pamięcią masową, integrujące na potrzeby rozwiązań internetowych obsługę plików, wiadomości, bazy danych i usługi katalogowe. Ponadto nowy system będzie obsługiwał odporne na uszkodzenia konfiguracje klastrowe, składające się maksymalnie z 32 serwerów.

Novell zamierza wprowadzić do sprzedaży trzy konfiguracje NetWare, uwzględniające duże centra przetwarzania danych oraz przedsiębiorstwa małe i średnie. Każda wersja będzie zawierała NDS eDirectory. Pakiety NetWare 5.1 i Novell Small Business Suite 5.1 będą nadal dostępne na rynku.

NetWare 6 jest przeznaczony do zastosowania w systemach informatycznych o kluczowym znaczeniu, wspomagających działalność najróżniejszych ośrodków: od dużych centrów przetwarzania danych po małe przedsiębiorstwa.

Platforma NetWare 6 ma zapewnić m.in.:

 możliwość tworzenia klastrów składających się z 32 systemów, w celu gwarantowania stałego dostępu do danych;

 przetwarzanie wieloprocesorowe symetryczne (SMP), pozwalające na korzystanie z mocy obliczeniowej do 32 procesorów;

 w pełni funkcjonalną wersję usług Novell Storage Services (NSS), dającą m.in. obsługę plików do wielkości 8 TB, korzystającą ze wszystkich procesorów zainstalowanych w danym serwerze.

Jednym z celów biznesowych, do realizacji których ma posłużyć platforma NetWare 6, jest dalsze zwiększenie sprzedaży licencji NetWare przeznaczonych dla firm.

W 2000 r. przychody Novella z licencji NetWare dla firm mają osiągnąć poziom 362 mln USD. System NetWare 6 znajduje się obecnie w fazie wewnętrznych testów beta, a w sprzedaży ma pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200