Nowa fala komputerów

Firma Unisys wprowadza na rynek własną markę komputerów z serii Aquanta.

Firma Unisys wprowadza na rynek własną markę komputerów z serii Aquanta.

Unisys zaprezentował nową rodzinę komputerów Aquanta. Na początku lipca br., jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, pojawią się na rynku stacje robocze z serii Aquanta. Od sierpnia br. dostępne będą serwery należące do tej samej linii.

Komputery Aquanta powstały przy współpracy firm Unisys i Intel. Obie firmy współdzialają ze sobą od dłuższego czasu, m.in. nad specyfikacją procesorów, testowaniem komponentów, specyfikacją szyny PCI oraz rozwojem oprogramowania.

Nowa marka

"Unisys nie sprzedawał do tej pory swoich komputerów pod konkretną, wyróżniającą go od innych producentów nazwą" - powiedział Piotr Wawrowski, konsultant techniczny działu PC Unisys. Wprowadzenie nowej, kojarzonej z Unisysem marki, nie wiąże się jednak ze znacznymi zmianami technologicznymi. Zmienić ma się wygląd zewnętrzny komputerów, ich obudowa będzie bardziej "falista", co odpowiadać ma nowej nazwie. Ponadto - jak twierdzi Piotr Wawrowski - każdy komputer typu desktop będzie wyposażony w DMI (Desktop Management Interface).

Największe zmiany dotyczyć będą serwerów. Ich monitorowanie będzie odbywać się na poziomie sprzętowym, a nie - jak dotychczas - na poziomie oprogramowania. Każdy z nich będzie miał będzie ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który pozwoli m.in. na odczytanie temperatury serwera. "Wszystkie typy serwerów sprzedawane będą w dwóch wersjach: Pentium i PentiumPro. Zrezygnowaliśmy z produkcji komputerów z procesorami 486" - oświadczył Piotr Wawrowski.

Technologie, jakie stosuje w nowych komputerach Unisys to: magistrala PCI, USB (Universal Serial Bus), plug & play, przetwarzanie wieloprocesorowe, DMI (Desktop Management Interface) oraz pamięć EDO (Extended Data Out). Jak zapewniają przedstawiciele firmy, komputery Aquanta będą uzupełniane o modele z najnowszymi procesorami Intela.

Produkcja na zamówienie

"Wszystkie oferowane przez nas modele komputerów Aquanta będą produkowane na zamówienie klienta. Termin dostaw na terenie Europy będzie wynosił 5-10 dni" - powiedział Mark Davey, dyrektor ds. marketingu Unisysa. "Każdy komputer jest składany przez jedną osobę i w pełni skonfigurowany z preinstalowanym systemem operacyjnym" - dodaje Mark Davey. Jak powiedział Piotr Wawrowski, prawdopodobnie w Polsce czas oczekiwania na dostawę będzie wynosił 2-3 tygodnie. Ceny komputerów z serii Aquanta nie zmienią się w stosunku do cen komputerów PC oferowanych dotychczas przez Unisys.


TOP 200