Nowa fabryka Intela ma obniżyć koszty produkcji procesorów

2 mld USD przeznaczy Intel na budowę nowej fabryki w amerykańskiej miejscowości Chandler w Arizonie. Nowa inwestycja ma się przyczynić do obniżenia kosztów produkcji i zaspokojenia zwiększonego popytu...

2 mld USD przeznaczy Intel na budowę nowej fabryki w amerykańskiej miejscowości Chandler w Arizonie. Nowa inwestycja ma się przyczynić do obniżenia kosztów produkcji i zaspokojenia zwiększonego popytu na jego produkty. Będzie to także pierwszy zakład wytwarzający na skalę masową 300 mm płytki krzemowe, stosowane do produkcji procesorów i układów scalonych. Większy rozmiar płytek pozwoli na zaoszczędzenie do 30% kosztów produkcji jednej płytki. Dotychczas w innych zakładach produkowane są płytki 200 mm.

"Większa produkcja i niższe koszty - to jest dla nas najważniejsze" - powiedział Mike Splinter, dyrektor generalny działu Technology and Manufacturing Intela.

Nowa fabryka, określana mianem Fab 22, zatrudni w ciągu 5-8 lat ok. 1 tys. pracowników - inżynierów, techników oraz personel obsługi. Obecnie w Chandler Intel pracuje ponad 8 tys. pracowników, z czego większość w obecnym zakładzie Fab 12.

Nowa fabryka ma rozpocząć działalność w przyszłym roku, a przewidywana produkcja wyniesie 35-45 tys. płytek miesięcznie. Początkowo będą wytwarzane płytki 200 mm w technologii 0,13 mikrometra, a zmiana na 300 mm ma nastąpić w roku 2002.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200